Jak rozpoznać szantaż emocjonalny w związku? Większość z nas w pewnym momencie historii naszego związku była ofiarą szantażu emocjonalnego. Czasami byliśmy bardziej tego świadomi, innym razem nie widzieliśmy zależności od tego, jak oczywista była manipulacja. Jedno jest pewne. Ofiara szantażu czuje się nieszczęśliwa.

Czym jest szantaż emocjonalny w związku?

Szantaż emocjonalny to forma dysfunkcjonalnej dynamiki, która ma miejsce w niektórych bliskich związkach, w których dana osoba używa różnych form manipulacji, aby skłonić Cię do zrobienia tego, czego chce.

Osoba, która próbuje Cię szantażować emocjonalnie, zaszczepi Ci uczucia gniewu, strachu lub winy, aby skłonić Cię do spełnienia tego, czego chcą, kiedy tego chcą.

 

Szantaż emocjonalny w związkach może być mniej lub bardziej subtelny i objawiać się jako powstrzymywanie uczuć, rozczarowanie, a nawet drobne zmiany w mowie ciała i tonie głosu.

Niezależnie od rodzajów szantażu emocjonalnego, jedną wspólną cechą wszystkich taktyk szantażu emocjonalnego jest element groźby. Jeśli nie zastosujesz się, będą konsekwencje.

Szantaż emocjonalny to forma interakcji, która ma miejsce, gdy bliska osoba wydaje się wykorzystywać nasze lęki, sekrety lub słabości aby uzyskać coś, czego pragnie. Wykorzystuje to, co o nas wie, abyśmy mogli zaspokoić ich potrzeby.

Jak rozpoznać szantaż emocjonalny w związku?

Osoba szantażująca emocjonalnie może zastosować jedną z poniższych taktyk lub ich kombinację, aby emocjonalnie grać na swoim partnerze:

Karanie

Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego rodzaju emocjonalnego szantażu jednostka błaga o różne formy kary lub groźby kary jako sposób na uzyskanie tego, czego chce. Wstrzymywanie uczuć, groźby zakończenia związku, nakładanie ograniczeń na partnera, gniew, milczenie, a nawet kary fizyczne i znęcanie się.

Poczucie winy

Tutaj manipulacja odbywa się za pomocą poczucia winy lub sugestii możliwej winy, aby zaszczepić strach. Groźby samookaleczenia, obwinianie partnera za swoje problemy i trudności to tylko niektóre z powszechnych zagrożeń, które są używane do uruchamiania narzędzi u innych.

Cierpienie

Cierpiący utrzymuje swoją beznadziejność aby skłonić ich do zrobienia tego, czego potrzebują. Obwiniają partnera i swoje problemy jako powstałe z powodu działań partnera i grożą im, że jeśli nie zrobią tego, czego potrzebują, to tylko zwiększy cierpienie. Odnoszą się do strachu, obowiązku i poczucia winy, aby dostać to, czego chcą.

Kuszenie

Kuszący szantażujący używa rekompensat lub nagród, aby coś od ciebie dostać, ale za każdym razem, gdy mijasz jedną przeszkodę, czeka na ciebie kolejna i po prostu nie możesz nadążyć. Obiecując jakieś wynagrodzenie, zwłaszcza coś, czego potrzebujesz lub pragniesz ale ich obietnice rzadko się jednak urzeczywistniają.

Oznaki szantażu emocjonalnego w związkach

Teraz, kiedy zdefiniowaliśmy, czym jest szantaż emocjonalny, musimy rzucić trochę światła na to, jak go rozpoznać. Nie zawsze jest łatwo go zauważyć, zwłaszcza gdy osoba próbująca manipulować jest wyrafinowana i inteligentna emocjonalnie.

Oznaki szantażu emocjonalnego mogą nie być widoczne od razu, więc możesz zostać szantażowany i nie być tego świadomym. Zapoznanie się z oznakami szantażu emocjonalnego może być środkiem ochrony. Przeanalizujmy niektóre z najczęstszych oznak i przykładów szantażu emocjonalnego w związkach.

Oskarżanie o wszystko, co negatywne, co się dzieje

Czy obwiniają Cię i unikają brania odpowiedzialności za swoje działania. Kiedy jesteś w związku z osobą, która Cię szantażuje emocjonalnie, wszystko, co dzieje się w związku lub w jej życiu, staje się Twoją odpowiedzialnością.

Zasługiwanie na łaski

Z powodu zrzucania winy za każdą drobiazg, czujesz, że ciągle przepraszasz i musisz odzyskać ich uczucia. Nawet jeśli wszystko jest ok to dość umiejętnie przekręcają sytuację, więc myślisz, że to twoja wina i przepraszasz ich. Kiedy żałujesz czegoś, musisz odzyskać ich uczucie, dając im przewagę i ulegasz szantażowi.

Zachęcanie do poświęceń w imię szczęścia

Na początku wymuszenie może być bardziej subtelne, ale z czasem może stać się bardziej widoczne. Zaczynasz robić wszystko, co możesz, aby być razem zadowolonymi, ponieważ twój spokój ducha jest połączony z ich satysfakcją. Dlatego podejmujesz coraz to kolejne poświęcenia, których nie chcesz, ponieważ tylko wtedy, gdy szantażysta jest usatysfakcjonowany, możesz liczyć na pewną harmonię.

Zastraszanie lub grożenie

Niektóre z bardziej jawnych objawów przemocy emocjonalnej obejmują groźby wyrządzenia krzywdy tobie, twoim bliskim lub sobie. Szantażysta emocjonalny ucieka się do tej metody, jeśli nie poczuje, że nic innego nie działa.

Wyznaczanie granic jest prawie niemożliwe

Czujesz, że nie możesz powiedzieć „nie”. Każdy rodzaj sztywnej granicy spotyka się z rozczarowaniem szantażysty, wycofaniem uczuć lub bardziej oczywistymi sygnałami szantażu.

Granice mogą uniemożliwić uzyskanie od ciebie tego, czego potrzebują. Czujesz, że argumentowanie za swoją racja tylko pogarsza sytuację.

Kontrolowanie tego, co robisz

Jednym z najbardziej widocznych sygnałów szantażu emocjonalnego jest kontrola, jaką narzucają. Gdyby to stracili, mogliby stracić wszystko, co od ciebie dostają. Dlatego będą używać strachu, poczucia obowiązku, gróźb i poczucia winy, aby upewnić się, że podążasz i jesteś posłuszny.

 

Podobne wpisy