Uzależnienie od nikotyny

Palenie papierosów jest wysoce uzależniające odpowiada za gigantyczną ilość zgonów każdego roku. Co ważne liczba zgonów z powodu palenia nie obejmuje biernego palenia. To sprawia, że tytoń jest największą możliwą do uniknięcia przyczyną śmierci i chorób. Na całym świecie około 7 milionów zgonów każdego roku jest spowodowanych używaniem tytoniu.

Palenie jest związane z rakiem, chorobami serca, udarem, chorobami dziąseł, astmą i innymi przewlekłymi chorobami płuc oraz cukrzycą typu 2. Osoby z depresją, lękami i innymi formami chorób psychicznych są znacznie bardziej skłonne do palenia niż ogół populacji. Chociaż palenie może być częściowo stosowane jako zachowanie radzenia sobie, nie jest to ważne leczenie jakiegokolwiek stanu zdrowia psychicznego.

Uzależnienie od nikotyny, znane również jako uzależnienie od nikotyny lub uzależnienie od tytoniu, często zaczyna się w wieku nastoletnim. Większość osób palących ma przyjaciół lub członków rodziny, którzy również palą. Im młodsza osoba zaczyna palić, tym większe ryzyko uzależnienia od nikotyny, narkotyku zawartego w tytoniu.

Na krótką metę nikotyna może odwracać uwagę od nieprzyjemnych uczuć. Kiedy jednak palacze uzależnią się od nikotyny, doświadczają fizycznych i psychicznych objawów odstawienia, które utrzymują się przez kilka dni lub tygodni, co bardzo utrudnia rzucenie palenia. Wiele osób uzależnionych od nikotyny nadal pali, chociaż wiedzą, że szkodzi to ich zdrowiu.

Dlaczego młodzi dorośli zaczynają palić?

Chociaż minęły już dziesięciolecia od promocji papierosów jako środka wzmacniającego osobowość lub wspomagającego odchudzanie, niektórzy młodzi ludzie wciąż zaczynają palić papierosy. Badania sugerują, że studenci, którzy palą, są bardziej skłonni wierzyć, że takie zachowanie zapewnia korzyści emocjonalne i poprawia wizerunek ciała niż osoby niepalące, być może kierując się medialnymi portretami młodych, seksownych kobiet, które palą. Mają też tendencję do bagatelizowania szkodliwości palenia. Oba powody mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu palenia lub uniemożliwić podjęcie próby rzucenia palenia.

Jak czyjeś życie towarzyskie wpływa na palenie?

Nikotyna jest tak uzależniająca ze względu na jej chemiczny wpływ na mózg, ale może być również trudna do zrezygnowania ze społecznego punktu widzenia. Badania sugerują, że około jednej trzeciej wszystkich papierosów jest palonych w sytuacjach towarzyskich, a wielu palaczy jest bardziej skłonnych do palenia, gdy widzą, jak inni palą; twierdzą, że kontakty towarzyskie są głównym powodem palenia.

Być może najciekawsze jest to, że nikotyna może również pomóc poprawić czyjeś umiejętności społeczne. Palacze opisują siebie jako bardziej przyjaznych, bardziej ekstrawertycznych i mniej niespokojnych społecznie po spożyciu nikotyny, a używanie nikotyny poprawiło świadomość sygnałów społecznych i twarzy w porównaniu z uczestnikami, którzy powstrzymali się od nikotyny przez ostatni dzień lub dłużej. Społeczna funkcja palenia może pomóc wyjaśnić, dlaczego jest tak uzależniająca i dlaczego tak trudno jest rzucić palenie.

Co nikotyna robi z mózgiem?

Nikotyna jest tym, co sprawia, że papierosy są tak uzależniające. Nikotyna działa na receptory acetylocholiny w mózgu, które pomagają kontrolować uwagę i pamięć. Nikotyna zwiększa również poziom neuroprzekaźnika dopaminy i hormonu adrenaliny. W końcu mózg przyzwyczaja się do tych zmian, więc kiedy ludzie próbują rzucić palenie, mogą odczuwać objawy odstawienia, takie jak głód, bóle głowy, zawroty głowy, niepokój i drażliwość.

Jak palenie wpływa na zdrowie psychiczne?

Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają niezwykle wysoki wskaźnik palenia. Palenie może wydawać się krótkoterminowe poprawiać zdrowie psychiczne, tymczasowo stabilizując nastrój, ale na dłuższą metę może być szkodliwe, zaostrzając stres, niepokój i depresję. Badania sugerują, że lęk i depresja poprawiają się u osób, które rzuciły palenie, a ludzie zgłaszają większą satysfakcję z życia i wzrost pozytywnych uczuć. Tak więc rzucenie palenia nie tylko wspiera zdrowie fizyczne, ale może również poprawić zdrowie psychiczne.

Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia w każdym wieku może poprawić stan zdrowia danej osoby, a im wcześniej dana osoba rzuci palenie, tym lepiej. Różnorodne metody mogą pomóc osobie zerwać z nałogiem, od substytutów papierosów po terapię wspomagającą.

Guma nikotynowa, pastylki do ssania lub plastry należą do zatwierdzonych produktów zastępujących nikotynę, które osoby, które rzuciły palenie, mogą stosować w celu opanowania objawów odstawienia po rzuceniu palenia. Połączenie takich metod z terapią behawioralną, która pomaga ludziom przygotować się do rzucenia palenia i skutecznego radzenia sobie z głodem i odstawieniem, może sprawić, że długoterminowe zaprzestanie palenia będzie jeszcze bardziej prawdopodobne.

Chcę rzucić palenie

Opracowanie planu leczenia i wsparcia będzie najważniejsze i możesz to zrobić, konsultując się z lekarzem, terapeutą lub korzystając z zasobów. Na własną rękę uczyń rzucenie palenia swoim priorytetem numer jeden. Ustaw datę rzucenia palenia. Wyrzuć wszystkie papierosy i podobne przedmioty i unikaj spędzania czasu z innymi palaczami. Zmień swoją rutynę, aby zminimalizować czynniki wywołujące palenie. Na przykład stwórz nową poranną rutynę picia herbaty po przebudzeniu. Przypomnij sobie wszystkie powody, dla których rezygnujesz, i świętuj chwile zwycięstwa po drodze.

Czy uważność może pomóc mi rzucić palenie?

Uważność może być skutecznym sposobem na rzucenie palenia. Uważność polega na uczeniu się, jak zwracać szczególną uwagę na myśli i zachowania, zamiast próbować je tłumić. W kontekście rzucania palenia uważność może pomóc ludziom przerwać cykl głodu nikotynowego i wynikającego z tego palenia. Palacze stają się bardziej świadomi, dlaczego palą, jakie zachowania mogą zastąpić papierosy i jak nieprzyjemny może być dla nich smak lub zapach, gdy zwracają uwagę. Oprócz uważności, niektóre osoby odniosły sukces dzięki naturalnym środkom, takim jak akupunktura, a nawet hipnoza.

Podobne wpisy