Dopamina jest znana jako neuroprzekaźnik dobrego samopoczucia to substancja chemiczna, która przenosi informacje między neuronami. Mózg uwalnia go, gdy jemy jedzenie, na które mamy ochotę lub kiedy uprawiamy seks, przyczyniając się do uczucia przyjemności i satysfakcji w ramach systemu nagrody. Ta ważna substancja neurochemiczna poprawia nastrój, motywację i uwagę oraz pomaga regulować ruch, uczenie się i reakcje emocjonalne.
W eksperymentach laboratoryjnych dopamina skłania szczura do ciągłego naciskania dźwigni w celu zdobycia pożywienia. Nie inaczej jest u ludzi. Dopamina to powód, dla którego spożywamy więcej niż jedną porcję ciasta. To działanie polegające na naciśnięciu dźwigni odnosi się również do uzależnienia. Osoby z niskim poziomem dopaminy mogą być bardziej podatne na uzależnienie. Osoba poszukująca przyjemności poprzez narkotyki, alkohol lub jedzenie potrzebuje coraz wyższego poziomu dopaminy.
Jak dopamina wpływa na twoje samopoczucie?
Dopamina powoduje, że chcesz, pragniesz, szukasz i szukasz. Zwiększa ogólny poziom pobudzenia i zachowanie ukierunkowane na cel. Dopamina sprawia, że jesteś ciekawy pomysłów i napędza twoje poszukiwanie informacji. Dopamina tworzy pętle poszukiwania nagrody w tym sensie, że ludzie będą powtarzać przyjemne zachowania, od sprawdzania Instagrama po branie narkotyków.
Co to znaczy, że ktoś ma wysoki poziom dopaminy?
Osobę z wysokim poziomem dopaminy, czy to z powodu temperamentu, czy stanu przejściowego być może wywołanego chemicznie, można opisać jako poszukiwacza doznań. Zaletą poszukiwania doznań jest to, że ludzie postrzegają potencjalne stresory jako wyzwania, które należy przezwyciężyć, a nie zagrożenia, które mogą ich zmiażdżyć. Ten sposób myślenia jest buforem chroniącym przed stresem życia. W dłuższej perspektywie zwiększa ich wytrzymałość i sprężystość.
Co to jest obwód nagrody dopaminy?
Uwolnienie dopaminy tworzy obwód nagrody w mózgu. Ten obwód rejestruje intensywne doświadczenie (takie jak odurzenie) jako „ważne” i tworzy trwałe wspomnienia o nim jako przyjemne. Dopamina zmienia mózg na poziomie komórkowym, nakazując mózgowi zrobienie tego ponownie.
Zaburzenia psychiczne i neurodegeneracyjne
Szwedzki farmakolog i neurobiolog Arvid Carlsson zdobył nagrodę Nobla w 2000 roku za badania nad dopaminą, wykazujące jej znaczenie dla funkcji mózgu. Pomógł wykazać, że neuroprzekaźnik jest silnie zaangażowany w układ motoryczny. Kiedy mózg nie wytwarza wystarczającej ilości dopaminy, może to spowodować chorobę Parkinsona. Podstawowym sposobem leczenia choroby Parkinsona jest lek, który pobudza produkcję dopaminy.
Dopamina jest również powiązana ze schizofrenią i ADHD. Stany mózgowe leżące u podstaw tych stanów (jak również zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji) są złożone. Aktywność układu dopaminowego zależy od stanu receptorów dopaminy, a u osób z tymi schorzeniami substancja chemiczna oddziałuje z innymi czynnikami w sposób, który nie został jeszcze wyjaśniony.
Jak działa dopamina w mózgu?
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dopamina czyni nas ludźmi. Począwszy od rozwoju niemowlęcia, poziomy dopaminy są krytyczne, a upośledzenie umysłowe może wystąpić, jeśli dopamina nie jest obecna w wystarczających ilościach. Dopamina jest związana z chorobami genetycznymi, takimi jak wrodzona niedoczynność tarczycy. Niedobór dopaminy jest również powiązany z innymi stanami, takimi jak choroba Alzheimera, zaburzenia depresyjne, objadanie się, uzależnienia i hazard.
Jaki jest związek między dopaminą a stanami takimi jak ADHD?
Leki stosowane obecnie w leczeniu ADHD rzeczywiście zwiększają skuteczność dopaminy. Pomaga to pacjentom z ADHD skupić się i zwracać większą uwagę na jedną rzecz na raz. Jak dokładnie więcej dopaminy przekłada się na lepszą koncentrację i skupienie, nie jest jeszcze zrozumiałe.
Jaki jest związek między dopaminą a chorobą Parkinsona?
W tym zaburzeniu neurodegeneracyjnym spadek zaczyna się od komórek produkujących dopaminę w mózgu, gdzie ruch jest koordynowany. Gdy te komórki ulegają degradacji, funkcje motoryczne są upośledzone, co obejmuje drżenie, sztywność, spowolnienie ruchowe lub spowolnienie ruchu, a także zmiany w mowie i chodzie.
Jak zwiększyć dopaminę
Naukowcy badający zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne od dawna interesują się tym, jak działa dopamina i jak stosunkowo wysoki lub niski poziom dopaminy w mózgu wiąże się z wyzwaniami behawioralnymi i niepełnosprawnością.
Istnieją sposoby na naturalne podniesienie poziomu dopaminy, a podstawowa samo opieka to miejsce, od którego należy zacząć. Na przykład noc niespokojnego snu może drastycznie zmniejszyć poziom dopaminy. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć poziomy:
- Jedz pokarmy bogate w tyrozynę, w tym między innymi ser, mięso, ryby, nabiał, soję, nasiona, orzechy, fasolę, soczewicę. Chociaż dostępne są suplementy tyrozyny, preferowane jest spożywanie pokarmów.
- Zwiększ spożycie magnezu między innymi z pokarmami, takimi jak nasiona, orzechy, soja, fasola, produkty pełnoziarniste.
- Unikaj przetworzonej żywności, tłuszczów, cukru, kofeiny.
- Właściwa higiena snu jest obowiązkowa, ponieważ napędza produkcję dopaminy.
- Ćwiczyć codziennie.
- Unikaj stresu, stosuj techniki takie jak medytacja, wizualizacja, ćwiczenia oddechowe.