Oznaki wycofywania się ze związku

Jak rozpoznać, czy twój partner powoli się oddala? Wycofanie się ze związku jest mechanizmem obronnym, którego ludzie używają w związkach, aby uniknąć zranienia. Kiedy jeden lub obydwoje aktywnie wycofują się ze związku, atmosfera gęstnieje, co prowadzi do bardziej złożonych problemów. Skorzystanie z pomocy kompetentnego, neutralnego mediatora zwiększa szanse na pomyślne rozwiązanie.

Wiele osób przychodzi na terapię, gdy czują się oddaleni od swojego partnera, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Zgłaszają takie obawy:

  • „Czuję, że zapomniałam, jak komunikować się z moim partnerem, jak to możliwe?”
  • „Spędzaliśmy razem dużo czasu i zawsze mieliśmy coś do powiedzenia. Dlaczego mam wrażenie, że skończyły nam się rzeczy do zrobienia lub omówienia ze sobą?”
  • „Mój partner ostatnio czuje się jak obcy. Zastanawiam się, czy nie zrobiłem czegoś strasznie złego”.

Podczas gdy introspekcja własnego zachowania w związku jest z pewnością przydatna w takich przypadkach, ważne jest również uważne obserwowanie partnera, aby wykluczyć oznaki wycofywania się z związku.

Wycofanie się ze związku jest mechanizmem obronnym, którego ludzie używają w związkach, aby uniknąć zranienia.

Instynkt samozachowawczy jest zrozumiały, zwłaszcza jeśli twój partner miał trudną historię w związkach. Jednak wycofanie się ze związku jako strategia unikania zranienia wiąże się z wysokimi kosztami emocjonalnymi dla obojga osób.

Oto trzy taktyki stosowane przez ludzi podczas wycofywania się ze związku i porady, jak sobie z nimi radzić:

Wycofanie się partnera i dystans

Wycofanie się partnera jest często określane jako „budowanie muru” lub unikanie sytuacji lub rozmów, w których konieczne może być zachowanie przejrzystości i obecności. W niektórych przypadkach ludzie mogą wycofać się ze swojego partnera w oczekiwaniu, że partner zrobi im to samo.

Dystans to forma wycofania się ze związku, w której osoba trzyma partnera na dystans, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Zachowania dystansujące obejmują niedostępność, zamykanie się i wstrzymywanie.

Niektórzy ludzie posuwają się tak daleko, że oszukują lub oszukują swoich partnerów, aby uniknąć narażenia na niebezpieczeństwo w związkach.

Oderwanie emocjonalne

Emocjonalne oderwanie odnosi się do tendencji osoby do pozostawania emocjonalnie opanowanym w swoim związku poprzez nie wyrażanie swoich emocji, a nawet ukrywanie ich, aby uniknąć tworzenia prawdziwych emocjonalnych związków.

Kiedy więzi emocjonalne nie są tworzone ani pielęgnowane, istnieją ograniczone możliwości dostępu do wewnętrznego świata partnera. To może sprawić, że poczujesz, że twój związek jest zawsze na cienkim lodzie.

Osoby, które mają tendencję do emocjonalnego odcinania się od swoich partnerów, mogą również ulegać obsesyjnym i/lub autodestrukcyjnym skłonnościom, takim jak marzycielstwo, upijanie się, nadmierne granie w gry wideo, a nawet samookaleczenie jako sposób na „odrętwienie”.

Wycofanie wysiłku

Wycofanie wysiłku jest strategią unikania konfliktów w związkach poprzez zmniejszenie ilości wysiłku, jaki ktoś inwestuje w związek. Chodzi o to, aby dojść do punktu, w którym twój partner niczego od ciebie nie oczekuje.

Może to również obejmować niewyrażanie własnych obaw dotyczących związku i wiązanie się, aby uniknąć konfrontacji. Osoby, które wycofują wysiłek ze związku, starają się go utrzymać przy jak najmniejszym nakładzie pracy, aby nie nastroszyć piór.

W innych przypadkach osoba może stać się niesamowicie leniwa w związku i będzie inwestować wysiłek tylko wtedy, gdy zostanie zmuszona. Jak wszyscy wiemy, sposób, w jaki para walczy i rozwiązuje swoje problemy, jest ważnym wskaźnikiem zdrowia związku. W związku, w którym jeden lub oboje partnerzy aktywnie się z niego wycofują, panuje atmosfera stagnacji, prowadząca do głębszych i bardziej złożonych problemów.

Jak rozwiązać problem wycofywania się ze związku

Istnieją dwa podstawowe kroki, które można wykonać, próbując wezwać partnera do wycofania się ze związku.

Rozmowa, najlepiej z mediatorem. Nawyk wycofywania się ze związku jest zwykle wynikiem traumy z przeszłości. Dlatego konieczne jest skonfrontowanie partnera z profesją w sprawie jego zachowania zaangażowany. Skorzystanie z pomocy kompetentnego, neutralnego mediatora zwiększa szanse na pomyślne rozwiązanie.

Wiedz, kiedy odejść. Jeśli sytuacja pogorszy się do punktu, w którym trzeba będzie dokonać wyboru, czy kontynuować związek, czy nie, wybierz siebie. Ostatecznie odpowiedzialność za zarządzanie emocjami spoczywa na nas samych, a twoje cierpienie nie poprawi sytuacji.

Podobne wpisy