Co to jest eustres i dlaczego jest dla ciebie dobry?

Eustres to pojęcie, które zmienia negatywne skojarzenia ze słowem “stres”. Eustres oznacza dobry, mobilizujący stres. Bo stres to nie tylko reakcja niszcząca nasz układ nerwowy, ale także sygnał do natychmiastowego działania. Ta mobilizacja funkcjonuje na zasadzie “walcz albo uciekaj”. Pozytywny stres korzystnie wpływa na zdrowie, motywację, wydajność i dobre samopoczucie.

Dobry stres pozwala nam żyć i działać poza naszą strefą komfortu. Wykorzystanie mocy do rozwiązania problemu oznacza przejęcie kontroli, a nie bycie kontrolowanym. Chęć znalezienia kreatywnych rozwiązań generuje pozytywność.

Możemy ignorować, unikać lub stawiać czoła problemom wywołującym stres, ale każda ścieżka ma konsekwencje. Najlepszy wybór, wykorzystanie naszej mocy do rozwiązania problemu, oznacza przejęcie kontroli, a nie bycie kontrolowanym. I jest to wspaniały sposób radzenia sobie ze stresem spowodowanym zarówno nieoczekiwanymi, jak i przewidywanymi ograniczeniami w naszym życiu. Każdy ma do czynienia ze stresującymi sytuacjami i wszyscy mamy moc ucieczki od stresorów lub wykorzystania ich na naszą korzyść. Uznając stres za normalną część życia, możemy nauczyć się stosować narzędzia potrzebne do stawienia czoła większości wyzwań, zarówno oczekiwanych, jak i nieoczekiwanych.

Na kursach psychologii, ludzie uczą się skutecznie zarządzać swoimi zajęciami z innymi obowiązkami, takimi jak sport, praca, wolontariat, kontakty towarzyskie i niezliczone codzienne zajęcia. Wszyscy mamy sprzeczne priorytety, od problemów z komputerem po problemy z transportem, relacjami, pracą. Niezależnie od tego, czy chodzi o terminy szkolne, zdrowie, opiekę nad dziećmi czy wyzwania zawodowe, życie dzieje się szybko.

W przypadku dzieci normalizacja stresu zwiększa prawdopodobieństwo, że będą szukać pomocy lub wsparcia u przyjaciół, członków rodziny lub profesjonalistów. Jednak wielu starszych dorosłych niechętnie obciąża innych swoimi problemami lub dzieli się sprawami, które zaprzątają ich myśli.

Uznanie tych wyzwań i bardziej asertywne podejście do nich często prowadzi do pozytywnych rezultatów. Po pomyślnym wykonaniu trudnego zadania czujemy się z siebie dumni. A błędy, które popełniamy, lekcje, których się uczymy i zdobyte perspektywy, stają się cennymi narzędziami na przyszłość.

Psychologowie używają terminu „eustres” na określenie „dobrego stresu”. Jest to pozytywna forma stresu, która korzystnie wpływa na zdrowie, motywację, wydajność i dobre samopoczucie emocjonalne. Przykłady obejmują nowe zestawy ćwiczeń lub diety, zawody sportowe, rozpoczęcie lub uprawianie hobby, dążenie do awansu, pójście na pierwszą randkę, trudny remont domu, poruszanie się po nieznanej technologii lub przygotowanie do końcowego zadania szkolnego lub egzaminu.

Te stresory pozwalają nam żyć i działać poza naszą strefą komfortu. Są budującymi pewność siebie i poczucie własnej wartości, które uczą nas, jak pracować bardziej wspólnie i kreatywnie. Odzwierciedlają również nasze wrodzone umiejętności rozwiązywania problemów i pomagają zmniejszyć lęk przed przyszłymi wyzwaniami.

Podczas najgorszej pandemii COVID-19 znaleźliśmy sposoby na poradzenie sobie z nieoczekiwanymi zmianami w życiu. Większość ludzi stwierdziła, że od początku pandemii lepiej ustalają priorytety w swoim czasie i radzą sobie z listami rzeczy do zrobienia.

Cennym wnioskiem płynącym z tego przełomowego okresu jest zawsze szukanie mocnych stron i umiejętności, które pomagają nam zarządzać i rozwijać się, niezależnie od stresu. Niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie wydarzenia, pisanie pracy semestralnej, radzenie sobie z chorobą, sytuacją opiekuńczą czy napiętym budżetem, chęć znalezienia kreatywnych lub trudnych rozwiązań i popychania siebie generuje pozytywne uczucia i pewność siebie.

Wielki tenisista Rafael Nadal miał fantastyczną odpowiedź, gdy został niedawno zapytany o kontuzję, która mogła zakończyć jego karierę. „Nie jestem ranny. Jestem zawodnikiem żyjącym z kontuzją – wyjaśnił. „To coś, co tam jest”. Podobnie jak Nadal, potrafimy przyznać się do stresujących i nieprzyjemnych wyzwań, jednocześnie wykorzystując zasoby, doświadczenie i siłę woli, aby je pokonać. Stres nie zniknie, ale sekret ograniczania jego negatywnego wpływu polega na przyjęciu go i wykorzystaniu do poprawy naszego życia.

Podobne wpisy