Słabe więzi społeczne oferują zaskakujące korzyści

Czujesz się czasem samotnie? Słabe więzi zapewniają ważne korzyści dla dobrego samopoczucia. Różnorodność zarówno słabych, jak i silnych powiązań z innymi jest ważna dla zadowolenia z życia. Przyjazne kontakty z nieznajomymi mogą zwiększyć zadowolenie z życia.

Przyjaźnie mogą poprawić nam nastrój i zapewnić poczucie wspólnoty. Naukowcy od dawna wiedzą, że społeczność wspierających relacji poprawia jakość życia, a nawet może pomóc nam lepiej przetrwać chorobę i wyzdrowieć po operacjach. Bogata różnorodność słabych i silnych więzi zapewnia bardziej znaczące korzyści dla dobrostanu. Regularne wchodzenie w interakcje z wieloma różnymi więziami społecznymi, zarówno słabymi, jak i silnymi, wzmacnia naszą satysfakcję z życia.

Pandemia koronawirusa może mieć bezpośredni wpływ na osłabienie więzi między ludźmi i korzyści, jakie z nich czerpią. Firmy, które zostały zmuszone do zmiany praktyk pracy przez kryzys, chcą na stałe przejść na pracę w domu i wirtualne przestrzenie robocze. Ale mimo tego, że pracownicy odniosą korzyści na wiele sposobów, w tym większą elastyczność, jedną z możliwych wad tej zmiany jest to, że kurczy ona nasze sieci społecznościowe.

Fizyczne biura umożliwiają nie tylko formalne spotkania twarzą w twarz, ale funkcjonują również jako przestrzenie przypadkowych spotkań z naszymi słabymi ogniwami zawodowymi czyli ludźmi, z którymi nie współpracujemy blisko, ale których praca ma wpływ na naszą własną.

W przypadku nowych informacji i pomysłów słabe więzi są dla nas ważniejsze niż silne. Niektóre firmy specjalnie projektują swoje biura, aby generować nieoczekiwane spotkania pracowników z różnych działów. Taka była idea budynku Pixara, którego projekt nadzorował Steve Jobs. W budynku znajduje się duża centralna hala, przez którą wszyscy pracownicy muszą przechodzić kilka razy dziennie. Jobs chciał, aby koledzy wpadali na siebie, brali kawę i generowali pomysły. Wierzył w moc tych pozornie przypadkowych rozmów, które rozpalają kreatywność.

Zatem spotkania z osobami z którymi mamy słabe więziami mogą być również dobre dla naszego samopoczucia psychicznego. Oto kilka sposobów jak zwiększyć ilość relacji i interakcji z osobami z którymi nie mamy bliskich więzi społecznych.

Życzliwość wobec obcych

Wciąż pamiętam człowieka, który poprawiał mi humor lata temu, kiedy pracowałem w obsłudze klienta. Niezadowolony klient tuż przed nim wydzierał się a on zauważył mój niepokój i uspokoił mnie życzliwością. Twój akt dobroci może pozostać w pamięci nieznajomego przez dziesięciolecia.

Powiedz „tak” zaproszeniom od znajomych. Kiedy jesteśmy samotni, mamy tendencję do unikania spotkań towarzyskich, aby uniknąć wyimaginowanego zażenowania bycia jedyną osobą samotną lub jedyną osobą smutną. Kontakty z ludźmi, których dobrze nie znamy, mogą być niezręczne. Dlatego zawsze powiedz „tak”, pomimo niezręczności, daje ci to możliwość poczucia się mniej samotnym. Jeśli chcesz, aby ludzie zbliżyli się do ciebie, zbliż się do nich.

Równomierność naszych powiązań, zarówno silnych, jak i słabych, zapewniała maksymalne korzyści dla zadowolenia z życia. Nie przegap więc sąsiada spacerującego ze starzejącym się psem, nowego współpracownika w kawiarni czy trenera fitness na siłowni. Zwróć uwagę na swój wielki, szeroki świat luźnych więzi społecznych.

Podążaj za swoją ciekawością, pozostań otwarty

Luźne powiązania mogą pochodzić z dowolnego kierunku. Pozostań otwarty na możliwość rozwijania luźnych więzi z każdej codziennej interakcji. Chociażby w mediach społecznościowych. Osoby używające mediów społecznościowe są najlepszymi przykładami słabych więzi. Influencerzy mają duże grupy obserwujących, a ich wpływ jest również rozproszony w sieciach tych obserwujących.

Ponieważ sieci silnych powiązań są samoograniczające, mogą prowadzić do czegoś, co czasami nazywa się bańką filtrującą: ograniczenie wiadomości, informacji i pomysłów, które wynika z rzeczy takich jak personalizacja wyszukiwania i utrzymywanie połączeń głównie w ramach jednorodnych grup ludzi. Ograniczenie może wynikać z błędu potwierdzenia, czyli ludzkiej tendencji do poszukiwania źródeł informacji, które wspierają naszą obecną perspektywę i przekonania. Z drugiej strony większa sieć społecznościowa obejmująca liczne słabe więzi prawdopodobnie podważy tę tendencję i będzie wspierać krytyczne myślenie.

W ramach przedsiębiorstwa dział lub zespół projektowy można uznać za grupę silnych powiązań. Zgodnie z teorią słabych więzi zachęcanie do komunikacji i współpracy międzygrupowej prawdopodobnie zwiększy rozpowszechnianie pomysłów i informacji oraz promuje kreatywność i innowacyjność. Tworzenie większej liczby połączeń między pracownikami zwiększy przepływ pomysłów a dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy nie mają widocznej potrzeby komunikowania się. Promowanie tworzenia słabych więzi może generować możliwości generowania przychodów, strategie cięcia kosztów, rekomendacje dotyczące zwiększania produktywności, ulepszenia w rozwoju produktów, wśród nieskończonych innych możliwości.

Podobne wpisy