Pomocy! Jak trudno jest wypowiedzieć to słowo? Może to być bardzo trudne pomimo faktu, że większość ludzi jest naturalnie skłonna pomagać innym, wielu z nas ma trudności z proszeniem o pomoc gdy jesteśmy w potrzebie.
Jednym z powodów takiego zachowania jest to, że mamy tendencję do niedoceniania chęci innych do udzielenia pomocy i przeceniania tego, jak niedogodności czuliby ludzie, gdy prosili. Udzielanie i otrzymywanie pomocy jest naturalną częścią zarówno ludzkości, jak i funkcjonalnego społeczeństwa. Dlaczego więc proszenie o to może być tak niewygodne i jak doskonalić sztukę robienia tego? Oto, co mają do powiedzenia badacze i eksperci zajmujący się tym tematem.
Dlaczego proszenie innych osób o pomoc może być tak trudne
Istnieje wiele powodów, dla których możemy mieć trudności z uzyskaniem pomocy. Po pierwsze, często mogą pojawić się obawy związane z prośbą o pomoc: strach przed byciem słabym lub niekompetentnym, przed odrzuceniem lub obciążeniem innych. Ludzie mają tendencję do zakładania, że inni są bardziej zainteresowani własnym życiem niż w rzeczywistości.
Pewną rolę mogą również odgrywać normy kulturowe. Większość społeczeństw zachodnich jest bardzo indywidualistyczna. Samodzielność jest naczelną zasadą i chociaż może to być korzystne, jak wszystko, można przekroczyć granicę.
W bardziej kolektywistycznych, zorientowanych na społeczność społeczeństwach, w tym w wielu krajach Azji Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, proszenie o pomoc często może być normalną częścią kultury. Przyjmowanie i oferowanie pomocy nie jest czymś, na co patrzy się z góry. To tylko część umowy społecznej.
Oczywiście nawet grupy skłaniające się do kolektywizmu nie są odporne na bariery w proszeniu o wsparcie. Problem w wielu z tych społeczności polega na tym, że nie powinno się przedkładać swoich potrzeb ponad potrzeby grupy. Prośba o osobistą pomoc może sprawiać wrażenie, że właśnie to robisz.
Jak poprawić się w proszeniu o pomoc, kiedy jej potrzebujesz
Bez względu na powód, dla którego unikasz proszenia o pomoc, przyzwyczajenie się do tego jest ważną umiejętnością życiową i absolutnie czymś, czego możesz się nauczyć. Jako ludzie jesteśmy przede wszystkim istotami społecznymi. Pragniemy połączenia ze sobą. Izolacja i brak wsparcia społecznego mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk, depresja i wypalenie. I to prowadzi nas do dobrej wiadomości, że większość ludzi jest chętna i zdolna do pomocy.
Szczęście pomagania
Istnieją dowody na to, że bycie pomocnym może promować poczucie szczęścia, zwiększać poczucie własnej wartości i więzi społecznych, obniżać poziom stresu i ciśnienie krwi, a nawet pomaga nam żyć dłużej. I pomimo naszych często błędnych obaw, ludzie mają tendencję do postrzegania tych, którzy proszą o pomoc, jako kompetentnych a nie słabych.
Spraw, aby proszenie o pomoc stało się nawykiem
Aby wygodniej było ci szukać pomocy, zaleca rozpoczęcie od małych pytań, które wydają się stosunkowo możliwe do opanowania. Może uprzejmie poprosisz nieznajomego, aby wyciągnął ciężką walizkę z półki w pociągu lub samolocie. A może poprosisz jednego z sąsiadów, aby odebrał paczkę od kuriera, gdy jesteś na wakacjach?
Niechęć do zadania takich pytań oznacza to, że próbujesz czegoś nowego, co może być niewygodne. Małe prośby o pomoc to praca nad znieczuleniem na strach przed tym, co może się zdarzyć, gdy poprosisz o pomoc. Z biegiem czasu, mając kilka pozytywnych historii proszenia o pomoc, możesz zbudować pewność siebie w proszeniu o pomoc w ważniejszych sprawach, takich jak uczucie przytłoczenia, pracą nad projektem, zmaganie się z problemem ze zdrowiem psychicznym.
Pomoc SMART
Prośba pomoc w modelu SMART jest akronimem tworzącym nazwę koncepcji, sformułowana prośba powinna być:
- Skonkretyzowana (ang. Specific) – zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i niepozostawiające miejsca na luźną interpretację
- Mierzalna (ang. Measurable) – można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji
- Osiągalna (ang. Achievable) – cel pomocy zbyt duży podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji
- Istotna (ang. Relevant) – pomoc powinna być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował
- Określona w czasie (ang. Time-bound) – pomoc powinna mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy z niej korzystać
Prośby o pomoc, które spełniają te kryteria, mają większe szanse na przyniesienie korzyści obu stronom. Zanim wyciągniesz rękę, pomocne może być zatrzymanie się i przemyślenie tego, czego potrzebujesz, dlaczego tego potrzebujesz, jakie zasoby jak informacje, czas lub wsparcie emocjonalne pomogłyby ci osiągnąć postęp, w czym ta osoba może być w stanie pomóc i kiedy potrzebujesz pomocy.
Strategia SMART może nie tylko zwiększyć twoje szanse na uzyskanie tego, czego naprawdę potrzebujesz, ale może również zmniejszyć prawdopodobieństwo, że osoba proszona o pomoc nie poczuje się przytłoczona twoją prośbą.
Normalizuj proszenie i otrzymywanie pomocy w swoim kręgu towarzyskim
Emocjonalna bliskość ma znaczenie, jeśli chodzi o proszenie o pomoc, zwłaszcza w bardziej swobodnych sytuacjach, takich jak dom czy grupa bliskich. Bezpieczna przestrzeń pozwala ludziom uczciwie omawiać swoje niepowodzenia i potrzeby.
Jeden ze sposobów budowania bliskości emocjonalnej z przyjaciółmi, rodziną czy społecznością, może być pomaganie innym. Jeśli przeżywasz trudne chwile, zacznij od rzucenia wyzwania sobie, by powiedzieć „tak” i skierować prośbę o pomoc, których normalnie byś nie była w stanie przyjąć.
Na przykład poproś sąsiadkę aby zabrała ze sobą dzieci do parku, gdy masz migreny lub współpracownika, abyś mogła udać się na wizytę u lekarza. Kiedy akceptujesz wsparcie, możesz zobaczyć, jak ludzie naprawdę chcą ci pomóc. To może sprawić, że ponownie przemyślisz swoje wahanie przed kontaktem z innymi.
Bądź ciekawa odrzucenia
Czasami ludzie powiedzą ci, że po prostu nie mogą ci pomóc. Zdarza się. To jest życie. Kluczem jest nauczenie się czegoś od usłyszanego „nie” zamiast brania rzeczy do siebie. Traktuj odrzucenie jako informację i bądź ciekawy powodu. Może czas był zły, a może nie mają zasobów wymaganych, aby ci pomóc. Refleksja może pomóc w formułowaniu przyszłych próśb, może zdajesz sobie sprawę, że musisz dać ludziom trochę więcej czasu na zaplanowanie pomocy lub że zastanowisz się, kogo zapytać o pomoc.
Rozważ rozmowę z terapeutą
Czy kiedykolwiek czułaś, że potrzebujesz pomocy, ale po prostu nie wiesz jak o nią poprosić? Czy kiedykolwiek rozpłakałaś się, na samą myśl o proszeniu o pomoc lub gdy ktoś pyta, czego potrzebujesz?
Praca z terapeutą może pomóc Ci rozpakować swoje emocje w bezpiecznej przestrzeni, określić potrzeby i opracować plan działania, aby je zaspokoić.
Bez względu na to, jak podchodzisz do doskonalenia swoich umiejętności pomagania mi, jest to warte zachodu, dla wszystkich zaangażowanych. Osoba, która jest proszona o pomoc, również czerpie ogromne korzyści z bycia pomocną. Zacieśniają więzi społeczne i czują się się przydatne. Proszenie o pomoc jest dobre dla obu stron.