Jak być wdzięcznym, gdy tego nie czujesz

Czy skrytości przeklinasz wewnętrznie, gdy ktoś wesoło mówi ci, że masz tak wiele powodów do wdzięczności? Kiedy przechodzisz przez mroczne czasy, praktykowanie wdzięczności może wydawać się bardziej obowiązkowym ćwiczeniem niż prawdziwym aktem. To znaczy, kiedy codziennie cierpisz rozdzierający ból, walczysz, by związać koniec z końcem lub opłakujesz utratę ukochanej osoby, trudno jest być wdzięcznym za rzeczy, które idą dobrze.

A jednak dokładnie to podpowiadają badania szczęścia. Badanie za badaniem pokazuje, że wdzięczność jest jednym z najpotężniejszych sposobów na poczucie szczęścia. Bycie wdzięcznym poprawia zdrowie psychiczne, zwiększa odporność i pomaga lepiej radzić sobie z codziennym stresem.

Ale jak pielęgnować wdzięczność, gdy czujesz się chora, smutna, odłączona lub oszukana przez życie? Oto jak możesz czuć się wdzięczna za dobre rzeczy w życiu, nawet gdy życie jest ciężkie.

Działanie przebija myśl

Jak masz czuć się wdzięczna, kiedy po prostu nie jesteś? Wdzięczność to nie tylko emocja, to także działanie. Eksperymenty psychologiczne pokazują, że nie tylko uśmiechamy się, gdy jesteśmy szczęśliwi, również czujemy się szczęśliwi, bo się uśmiechamy. To samo dotyczy wdzięczności. Czasami pomaga najpierw być wdzięcznym, a potem ją poczuć. Wszystko, czego potrzebujesz, to chęć przećwiczenia poniższych wskazówek, aby zacząć wywoływać uczucie wdzięczności.

Szukaj dobra w sobie

Jeśli chcesz być bardziej wdzięczna za dobre rzeczy w życiu, dlaczego nie zacząć od poszukiwania dobra w sobie? Kiedy w wyniku choroby czujesz się zdradzona przez swoje ciało i umysł, może być trudno zaakceptować te części siebie, nie mówiąc już o poczuciu wdzięczności za to, kim jesteś. Ale każdy ma godne podziwu cechy, coś, co czyni go wyjątkowym i wartościowym. Co lubisz w sobie? Czy jesteś dumna ze swojej determinacji, lśniących włosów lub umiejętności robienia makaronu? Kochasz kolor swoich oczu lub swoje nikczemne poczucie humoru? Doceń wszystko, co sprawia, że jesteś.

Możesz także utworzyć listę wszystkich dużych i małych rzeczy, które osiągnęłaś, nawet pomimo przeciwności. Może wyruszyłaś w podróż życia lub znalazłaś wymarzoną pracę. Może stanęłaś w obronie siebie, rzuciłaś zły nawyk lub po prostu nigdy się nie poddałaś. Nikt nigdy nie może ci odebrać tych doświadczeń i osiągnięć.

Przyjmij postawę wdzięczności

Dostosuj swoje oczekiwania. Poczucie wdzięczności nie jest ciągłym hajem szczęścia, ale raczej przemijającymi chwilami zadowolenia i uznania. To również zupełnie normalne, że jesteś wdzięczna za dobre rzeczy w życiu i nadal opłakujesz wszystko, co straciłaś z powodu przewlekłej choroby lub tragicznych wydarzeń życiowych.

Unikaj pułapki porównania. Przestań porównywać się do innych, w tym do swojego dawnego zdrowego ja. Ludzka natura zawsze pragnie więcej, ale praktykowanie wdzięczności polega na docenianiu tego, co masz, a nie tego, czego chcesz. Więc jeśli czujesz się pominięta lub niewystarczająco dobra, zrób sobie przerwę od swoich ideałów na Instagramie. Brak porównywania się z innymi oznacza również, że nie powinieneś porównywać swoich problemów z cudzymi.

Naucz się mówić „dziękuję” zamiast „przepraszam”

Pomyśl o swoim problemie. Spróbuj zamienić problemy w możliwości. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale zmiana sposobu patrzenia na daną sytuację może być pomocna. Trenuj swój mózg, aby codziennie widzieć dobro. Możesz nauczyć swój umysł automatycznego wyszukiwania pozytywnych rzeczy w życiu. Praktyki takie jak zapisywanie 3 rzeczy, które poszły dobrze tego dnia i zauważanie prostych przyjemności, tworzą nowe ścieżki w mózgu, budują bardziej pozytywny wzorzec myślenia. Więc zacznij liczyć swoje błogosławieństwa i dary jakie otrzymujesz od życia każdego dnia.

Ćwiczenie z wdzięczności

Przypomnij sobie konkretny moment, w którym poczułaś się naprawdę wdzięczny i przeżyj go na nowo, żywo. Pomyśl o tym, jak to było i zauważ odczucia w swoim ciele. Teraz puść to szczególne wspomnienie, ale nadal odczuwaj w sobie blask wdzięczności. Wiedza o tym, jak czuje się wdzięczność, ułatwia przypomnieć sobie emocje, kiedy chcesz praktykować wdzięczność.

Prowadź dziennik wdzięczności

Zapisanie 3 rzeczy, które tego dnia poszły dobrze, to sprawdzona metoda na zwiększenie uczucia wdzięczności i szczęścia. Możesz zebrać sporo pozytywnej energii z dziennika wdzięczności, skupiając się na ludziach i doświadczeniach, a nie na rzeczach, za które jesteś wdzięczny. Nie musisz robić długiej listy rzeczy, za które powinnaś być wdzięczna. Wystarczy szczegółowy opis jednej konkretnej rzeczy, która wywołała wdzięczność, prostota działa najlepiej.

Bądź hojna

Dawanie lub pomaganie nie tylko pomaga komuś innemu, kto może tego potrzebować, ale także pomaga Tobie czuć się dobrze z samą sobą. Co więcej, okazywanie wdzięczności ludziom wokół jest dobrym przypomnieniem, za kogo i za co trzeba być wdzięcznym.

Istnieje wiele sposobów na wyrażenie swojej szczerej wdzięczności innym:

  • Dawaj komplementy i werbalne przybijanie piątki
  • Napisz list z podziękowaniami
  • Bądź aktywnym słuchaczem. Nie przerywaj, czytaj między wierszami i odpowiadaj z empatią
  • Wykonuj przypadkowe akty dobroci

Przyjmij ducha dawania. Szczodrość nie polega na robieniu dobrych uczynków z moralnego obowiązku, ale dlatego, że naprawdę chcesz troszczyć się o ludzi wokół ciebie.

Ćwicz sztukę delektowania się

Delektowanie odnosi się do uważnego zaangażowania, gdy doświadczasz czegoś pozytywnego. Chodzi o zaangażowanie wszystkich zmysłów, aby docenić proste przyjemności w życiu. Zamiast tego twórz swój dzień, zwracając szczególną uwagę na otoczenie, zatrzymaj się poczuj promienie słońca na twarzy, wsłuchaj się w śpiew ptaków i ciesz się każdym kawałkiem posiłku zamiast bezmyślnie go połykać.

Kiedy zauważasz i doceniasz dobro każdego dnia, od ciepłego prysznica rano po przytulną filiżankę herbaty wieczorem, automatycznie stajesz się bardziej wdzięczny za posiadanie tych wspaniałych rzeczy w swoim życiu.

Świętuj małe osiągnięcia

Życie z przewlekłą chorobą, złamanym sercem lub problemami finansowymi może być jak tor przeszkód, zawsze jest inny problem do pokonania. Dlatego trzeba po drodze świętować mini-kamienie milowe, nawet jeśli to tylko zły dzień. Naucz się być wdzięcznym za to, co już masz, podczas gdy dążysz do wszystkiego, czego chcesz.

Nie jest łatwo praktykować wdzięczność, kiedy nie masz na to ochoty, i to zupełnie normalne, że nie czujesz się błogosławiona, gdy przechodzisz przez trudne chwile. Ale możesz być smutna i rozczarowana problemami, z którymi się borykasz, a jednocześnie być wdzięczna za rzeczy, które w twoim życiu dobrze się układają. W rzeczywistości pozytywne uczucia, takie jak wdzięczność, mogą pomóc ci lepiej radzić sobie z nieuniknionymi negatywnymi.

Więc bez względu na to, przez co przechodzisz, zawsze miej oczy i serce otwarte, aby zauważać i doceniać dobre rzeczy w życiu.

Podobne wpisy