Żyjemy w czasach, w których wszystko może się zmieniać w przyspieszonym tempie. Na taki czas nie istnieje żaden sprawdzony protokół działania, żadna mądrość, na której można by polegać lub wyznaczać kurs. Gdyby kiedykolwiek był czas, w którym powinniśmy wykazać się cierpliwością, byłby to teraz, prawda? W końcu nigdy wcześniej tego nie robiliśmy i nie możemy oczekiwać, że zrobimy to dobrze za pierwszym razem. Niestety zbyt wielu z nas postępuje dokładnie odwrotnie. Trzymamy siebie i innych według nierealistycznych standardów, bijemy się za to, że nie robimy tego wystarczająco dobrze, krytykujemy siebie za zbyt długie pozostawanie w tyle i oczekujemy, że nie będziemy odczuwać naturalnych, ludzkich emocji.
Cierpliwość jest tą naturalną mocą, jaką mamy w sobie, by czekać na coś, nie denerwując się. Jednak im dłużej musimy czekać, tym więcej cierpliwości nam ucieka. W dzisiejszym zmieniającym się świecie nic dziwnego, że nasza cierpliwość jest poddawana próbie. Wciąż czekamy na odpowiedzi na pytania typu „Kiedy możemy wznowić zwykłą aktywność?”, „Jak będzie wyglądała szkoła w następnym semestrze?”
Dlaczego cierpliwość jest ważna?
W najlepszych okolicznościach zakłócenia naszej codziennej rutyny powodują frustracje, które nas denerwują. Rozważmy teraz dodatkowe stresory:
- Negocjowanie nowych norm społecznych i protokołów zdrowotnych
- Zmaganie się z niepokojem i strachem o przyszłość
- Uczucia oburzenia w odpowiedzi na brutalność policji
- Cierpienie z żalem osobistym i zbiorowym
- Zarządzanie dodatkowymi obowiązkami
Nic dziwnego, że jest nam ciężko. Szczerze mówiąc, jest to wyczerpujące.
Wszyscy chcemy czuć się lub być lepsi tak szybko, jak to możliwe, co jest zrozumiałym celem w naszym świecie opartym na osiągnięciach. Panuje powszechne błędne przekonanie, że jeśli będziemy się starać, będziemy dążyć do osiągnięcia naszych celów. To jest po prostu nieprawda.
Kiedy jesteśmy niecierpliwi wobec siebie, odrzucamy części tego, kim jesteśmy, surowo siebie osądzamy i mówimy do siebie nieuprzejmie. Czy myśli takie jak „Powinnam już się do tego przyzwyczaić”, „Nie mogę nic zrobić” lub „Cały czas jestem tak wyczerpana że na pewno musi być ze mną coś nie tak” brzmi znajomo?
Ten brak cierpliwości blokuje się, ponieważ odmawiamy sobie wsparcia i przewracamy się. Prowadzi to do braku motywacji do dalszego próbowania, a kończymy na tym, że przestajemy, zanim naprawdę zaczęliśmy.
Oto kilka wskazówek, jak być bardziej cierpliwym. Uczenie się cierpliwości wobec siebie i innych jest jedną z najtrudniejszych do opanowania umiejętności w życiu. I potrzebujemy jej teraz bardziej niż kiedykolwiek. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby wzbudzić cierpliwość:
Skup się na postępie, a nie na perfekcji
Pomyśl przez chwilę, jak rozmawiałabyś z dzieckiem, gdy uczyło się czegoś nowego. Prawdopodobnie zaoferowałabyś temu dziecku zachętę i wsparcie, ponieważ w ten sposób dzieci uczą się i rozwijają. Dlaczego więc mówisz do siebie inaczej?
Nie obwiniałabyś dziecka, gdyby nie zrobiło tego dobrze za pierwszym razem lub sfrustrowało się po drodze. Nawet jako dorośli nigdy nie wyrastamy z potrzeby łagodnego, wspierającego przewodnictwa. Spróbuj skupić się na postępach, które robisz i na tym, czego się uczysz, zamiast bić się za to, że nie robisz tego dobrze lub nie jesteś wystarczająco daleko.
To samo dotyczy innych. Kiedy twój partner, sąsiad, współpracownik lub nieznajomy w sklepie zachowuje się w sposób drażliwy, nieprzydatny lub nieuprzejmy, spróbuj dać mu korzyść z wątpliwości. Łatwo wyobrażamy sobie najgorsze u ludzi, ale nigdy tak naprawdę nie znamy ich historii ani sytuacji, z których pochodzą. Możemy śmiało założyć, że te czasy przysparzają każdemu trudności. Wszyscy zasługujemy na odrobinę łaski, kiedy od czasu do czasu nam się nie udaje.
Ćwiczenie cierpliwości
Jak wszystko inne, nauka zdobywania cierpliwości wobec siebie wymaga praktyki. Badania pokazują, że czekanie na dłuższą metę czyni nas szczęśliwszymi. Daj sobie czas na zdobycie nagrody i oprzyj się pokusie natychmiastowej gratyfikacji. Na przykład spróbuj wykonać następujące czynności:
- Pozwól komuś stanąć przed Tobą w kolejce w sklepie
- Wysłuchaj czyjejś opinii, nie przerywając jej i zanim odpowiesz
- Obejrzyj połowę filmu jednej nocy, a drugą połowę następnej nocy
- Poczekaj kilka chwil, aby zacząć jeść, kiedy usiądziesz do posiłku
Podczas ćwiczeń zaczniesz zdobywać więcej cierpliwości, a nawet zdasz sobie sprawę, że czujesz się spokojniejsza, szybciej dochodzisz do porozumienia i ogólnie czujesz się szczęśliwsza.
Zmniejsz stres
Cierpliwość przychodzi z większym trudem, gdy masz dużo na głowie. Kiedy jesteś zbyt zaplanowana lub zaabsorbowana zmartwieniami, masz mniejszą zdolność do wkładania wysiłku wymaganego do cierpliwości. Aby temu zaradzić, przeanalizuj rzeczy w twoim życiu, które powodują twój stres. Spróbuj znaleźć rozwiązania tych problemów i poproś o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Spójrz, gdzie spędzasz czas i zobacz, co możesz wyciąć, aby mieć więcej czasu na skupienie się na rzeczach, które są ważne dla Ciebie.
Nic nie zastąpi dobrej staromodnej dbałości o siebie w celu zmniejszenia stresu. Badania pokazują, że trzy głębokie wdechy brzuszne trzy razy dziennie obniżają poziom hormonu stresu we krwi. Inne techniki relaksacyjne obejmują wyobrażenia, medytację z przewodnikiem, skanowanie ciała lub praktykę uważności. Oczywiście zmniejszasz również stres, jeśli dobrze się wysypiasz, pozwalasz na aktywność fizyczną w ciągu dnia i zdrowo się odżywiasz (zwłaszcza unikając zbyt dużej ilości słodyczy i alkoholu).
Przestań być wielozadaniowa
Jesteśmy bardziej niecierpliwi, gdy żonglujemy zbyt wieloma rzeczami na raz. Wszyscy to robimy, przeskakujemy z jednego zadania do drugiego, nie kończąc pierwszego. Ta praktyka raz po raz okazuje się nieskuteczna. Co gorsza, powoduje to dużą frustrację, ponieważ nie robisz żadnej z tych rzeczy dobrze. Skupiając się na jednej rzeczy na raz, poczujesz się spokojniejszy i osiągniesz znacznie więcej.
Dodatkowa wskazówka: Zanim pójdziesz spać, zapisz na kartce samoprzylepnej 3 rzeczy, które chcesz zrobić następnego dnia. Nadaj tym zadaniom priorytet, zajmując się nimi w pierwszej kolejności i oprzyj się pokusie rozpraszania się innymi rzeczami. Badania wykazały, że strategia ta znacznie zwiększyła produktywność w miejscu pracy.
Powiedz sobie miłe rzeczy
Zmiana wewnętrznego dialogu zapewnia najbardziej pomocną praktykę, jaką możesz wykonać, aby rozwinąć drzemiącą w tobie cierpliwość. Terapia poznawczo-behawioralna to technika stosowana do identyfikowania krytycznych, negatywnych myśli i rozwijania bardziej zrównoważonego sposobu myślenia. Nauka zmiany wewnętrznego dialogu wymaga czasu, więc staraj się być cierpliwa wobec siebie, gdy uczysz się być bardziej cierpliwym wobec innych.
Cierpliwość wobec siebie i innych wymaga świadomego uznania naszego człowieczeństwa i tego, że nikt z nas nie jest doskonały. Cierpliwość oznacza przyjęcie siebie z samoakceptacją i skupienie się na postępie, a nie na perfekcji. Oznacza to dawanie sobie współczucia, a nie powstrzymywanie go. Oznacza to mówienie do siebie z większą życzliwością i empatią: wiem, że to trudne. Wiem, że walczysz, ale wierzę w ciebie. Przejdziesz przez to!
Zmiana nie jest łatwa. Szybkie poprawki tkwią głównie w teorii, a trwała zmiana wymaga czasu. Będziemy doświadczać wyzwań, a czasami możemy się nawet cofnąć. Długoterminowy sukces to małe kroki w kierunku celu. Ze spokojną, kontrolowaną wytrwałością i miłującą dobrocią osiągniesz wszystko, co zamierzasz zrobić.