Porażka jest częścią życia. Nie możesz od tego uciec. Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele i żyć wygodnie, musisz ponieść porażkę. Czasami Twoja firma upadnie. Zostaniesz zwolniony z pracy. Zostaniesz odrzucony przez rodzinę i znajomych. Twoja sympatia cię rozczaruje. Nie uda Ci się zrealizować kontraktu. Kiedy ci się coś nie udaje, łatwiej jest się poddać, niż kontynuować. Aby robić postępy, musisz wstać, uczyć się na błędach i wytrwać.

Jak szybko podnieść się po porażkach? Według psychologów twoja zdolność do odbicia się będzie zależał od twojego nastawienia. Gdy coś idzie nie tak zazwyczaj surowo się oceniamy. Krytykujemy i obwiniamy siebie. Czy nie lepiej myśleć wtedy o porażce jako kolejnym odcinku podróży? Postrzegać porażkę jako istotną część procesu wzrostu.

Bez względu na to, jak duża lub mała może być porażka, to pojawiające się emocje są naturalne i nie ma sensu rozwodzić się nad przeszłymi niepowodzeniami. W dzisiejszych czasach ludzie zbyt wiele wysiłku wkładają w unikanie niepowodzeń, a to nic nie daje poza doprowadzaniem do bolesnych sytuacji.

Oto kilka użytecznych sposobów przezwyciężenia bólu porażki, które pomogą Ci skupić się na dalszym życiu.

Nie czuj się zagrożony porażką

Negatywne myśli służą wyłącznie do powstrzymywania cię. Kiedy ten sposób myślenia przejmie kontrolę po porażce, zostaniesz sparaliżowana przez przytłaczający strach przed porażką, który uniemożliwi ci osiągnięcie pełnego potencjału. Jeśli chcesz iść naprzód i prowadzić satysfakcjonujące życie, musisz przezwyciężyć takie myśli i zastąpić je pozytywnymi.

Nie ma nic złego w złym samopoczuciu

Kiedy nie udaje Ci się osiągnąć swoich celów, przejmują Cię głębokie uczucia niepokoju, smutku, wstydu i złości co jest naturalne. W rzeczywistości możesz posunąć się nawet do stwierdzenia, że w niepowodzeniu ważne jest, aby czuć się zranionym. Zamiast na siłę tłumić te uczucia i emocje, wykorzystaj je na swoją korzyść. Zamiast czuć się źle i tarzać się we własnym użalaniu się nad sobą, wykorzystaj te uczucia jako motywację do osiągania lepszych wyników i poprawy przyszłych wyników.

Rozwijaj zdrowe nawyki, aby zachować zdrowie

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij jakiś zdrowy nawyk. Chodź na spacery, ćwicz ćwiczenia oddechowe, weź kąpiel z bąbelkami, spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi. Wszystko, co sprawia, że umysł jest czysty i wolny od negatywnych myśli. Sporządź listę zdrowych nawyków lub zajęć, które mogą Ci się spodobać, wybierz kilka, które Ci się podobają i staraj się je regularnie praktykować. Kto wie, jeden z tych zdrowych nawyków może być nawet sekretem Twojego sukcesu.

Unikaj utrwalania złych nawyków

Czasami ludzie sięgają po narkotyki lub alkohol, próbując stłumić odczuwany ból. Ostatecznie uzależnienie od narkotyków i alkoholu tylko pogorszy sytuację i przyniesie więcej szkody niż pożytku. Najlepiej unikać takich złych nawyków i zamiast tego skoncentrować się na nauce umiejętności, które mogą pomóc w zdrowszym leczeniu.

Weź odpowiedzialność za swoją porażkę

Udawanie, że coś nie jest prawdą lub ignorowanie prawdziwego powodu, dla którego sprawy potoczyły się tak, jak się miały, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i nigdy nie zrekompensuje tego, co naprawdę się wydarzyło. W ten sam sposób, w jaki przyjmowanie zbyt dużej odpowiedzialności może sprawić, że poczujesz się niespokojny i wytworzysz niepotrzebne napięcie, nieprzyjmowanie odpowiedzialności za swoje działania powstrzyma cię od uczenia się na błędach. Nie usprawiedliwiaj swoich niepowodzeń. Postaraj się dokładnie dowiedzieć, dlaczego wszystko potoczyło się tak, jak poszło, zaakceptuj wszelkie błędy, które popełniłeś, i skup się na uczeniu się na nich.

Ucz się

Wiele osób czuje się zniechęconych po porażce, podczas gdy dla wielu innych porażki są okazją do poznania i poprawy siebie. Gdzie się poddajesz? Jakie błędy popełniłaś? Jakich umiejętności ci brakuje? Kopiąc głęboko i ucząc się o sobie, jesteś w stanie zamienić swoje porażki w cenne lekcje życia i wykorzystać zdobytą wiedzę do osiągnięcia swoich celów.

Patrz dalej w przyszłość

Nie utknij w przeszłości, skupiając się na rzeczach, które poszły nie tak. Ciągłe myślenie o tym samym nie pomoże ci. Podczas gdy refleksja nad przeszłymi niepowodzeniami jest konieczna, planowanie następnego ruchu i pójście dalej jest jeszcze ważniejsze.

Czerp inspirację z niepowodzeń, które doprowadziły do sukcesu

Historia jest pełna mężczyzn i kobiet, którzy w pewnym momencie swojego życia zawiedli, ale odnieśli wielkie sukcesy w swoich dziedzinach. Jedyną wspólną cechą tych wszystkich ludzi było to, że nie pozwolili, aby ich niepowodzenia powstrzymały ich od eksperymentowania i wypróbowywania nowych rzeczy. Poznanie przeszłych niepowodzeń tych ludzi i sposobów ich przezwyciężenia może być dla Ciebie doskonałym źródłem inspiracji do przezwyciężenia własnych niedociągnięć.

Naucz się akceptować swoje porażki

Ucieczka przed porażkami lub próba ich uniknięcia nigdy niczego Cię nie nauczy. Wyjdź poza swoją strefę komfortu, odkrywaj nowe możliwości, nie myśl o odrzuceniu, z jakim możesz się spotkać i pogódź się z faktem, że ty też możesz ponieść porażkę. W miarę postępów w życiu zdasz sobie sprawę, że porażka jest po prostu częścią życia a im szybciej zaczniesz traktować porażki jako okazję do nauki, tym szybciej osiągniesz swój pełny potencjał.

Nie traktuj porażki jako czegoś złego. Chociaż niemożliwe jest całkowite uniknięcie i zapobieganie niepowodzeniu, powyższe kroki powinny, miejmy nadzieję, pomóc w zarządzaniu i łagodzeniu następstw. Jeśli nadal zmagasz się z porażką i czujesz, że nic nie pomaga, nie bój się zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Bez względu na to, jak bardzo możesz się czuć przytłoczona, nigdy nie zapominaj, że są ludzie, którzy chcą ci pomóc.

Podobne wpisy