Jak zarządzać stresem i emocjami? Presja pracy. Pieniądze. Relacje. Dzieci. Są to jedne z głównych przyczyn stresu, czegoś, czego wszyscy doświadczamy i może wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie możemy zmienić wszystkich okoliczności, które powodują nasz stres, jednak możemy stać się bardziej świadomi wskaźników stresu i tego, jak możemy zacząć skutecznie radzić sobie ze stresem. A wszystko zaczyna się od poprawy naszej inteligencji emocjonalnej.
Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania i rozumienia emocji w sobie i innych
Przez lata słyszeliśmy, jak musimy patrzeć na rzeczy z czyjejś perspektywy lub mieć empatię do sytuacji innej osoby. Trudno to zrobić, jeśli nie jesteś świadomy własnych stresorów i tego, jak się samodzielnie regulować. Poprawa inteligencji emocjonalnej może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, budowaniu silnych relacji, współodczuwaniu z innymi i osiąganiu celów. W miejscu pracy możesz skuteczniej oceniać sytuacje i relacje oraz wpływać na nie, radzić sobie z presją, wymaganiami i stresem oraz nawigować i negocjować konflikty.
Nasza inteligencja emocjonalna wpływa na to, jak odnosimy się do innych, w tym na to, jak zarządzamy i prowadzimy. Oto kilka cech osób z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną:
- Samoświadomość
- Samoregulacja
- Umiejętności społeczne i empatia
- Motywacja
Samoświadomość
Świadomość różnych aspektów siebie, w tym emocji i uczuć. Osoba świadoma siebie może zrozumieć swoje emocje i nie pozwoli, by uczucia nimi rządziły. Są pewni siebie, chętni do uczciwego spojrzenia na siebie i znają swoje mocne i słabe strony.
Jak poprawić swoją samoświadomość:
- Zapytaj ukochaną osobę, jak reagujesz na stres. Możesz być zaskoczony tym, co mówią.
- Czy to, co czujesz, ma wpływ na podejmowane przez Ciebie decyzje lub na to, jak wchodzisz w interakcje z innymi?
- Jak dobrze komunikujesz się z innymi? Czy często się niecierpliwisz, złościsz lub denerwujesz?
- Czy musisz poprawić sposób radzenia sobie z tymi frustracjami?
- Czy bierzesz odpowiedzialność za swoje działania?
Samoregulacja
To umiejętność kontrolowania emocji i impulsów. Osoby, które samoregulują się, zazwyczaj nie pozwalają sobie na gniew lub zazdrość. Nie podejmują impulsywnych, nieostrożnych decyzji. Mogą zatrzymać się i pomyśleć przed podjęciem działania.
Jak poprawić swoją samoregulację:
- Znajdź sposoby na uwolnienie się od stresu, takie jak joga, praktyka uważności, przerwa, udział w grupie wsparcia lub rozmowa z doradcą
- Przypomnij sobie, że nie możesz kontrolować wszystkiego.
- Daj sobie pozwolenie na wstrzymanie się i niepodejmowanie pochopnej decyzji, ale raczej taką, która jest przemyślana i rozważy wszystkie możliwości.
Umiejętności społeczne i empatia
Świadomość emocji innych ludzi to wskaźnik, że osoba, która ma rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Jest graczem zespołowym, dobrym słuchaczem, doskonałym komunikatorem, potrafi skutecznie radzić sobie z konfliktami, potrafi budować i utrzymywać relacje oraz rozpoznawać uczucia u innych.
Jak poprawić swoje umiejętności społeczne:
- Zacznij patrzeć na sytuację z punktu widzenia lub perspektywy innej osoby, aby zrozumieć ich zachowanie.
- Pamiętaj, że zachowanie jednostki opiera się na jej potrzebach, widzianych z jej perspektywy.
- Poznaj odpowiedź dlaczego? Z czym może mieć do czynienia ta osoba, czego nie widz? Dlaczego czuję się inaczej niż oni?
- Popraw swoje techniki słuchania; aby stać się empatycznym, musisz usłyszeć, co naprawdę mówi dana osoba.
- Zapewnij wsparcie bez oceny. Kiedy ktoś przychodzi do ciebie z problem, nie oceniaj, ale słuchaj. Jeśli poproszą o zasoby i wsparcie, zapewnij bez oceniania.
- Bądź gotów odłożyć inne rzeczy na bok, aby móc autentycznie się zaangażować w problem danej osoby.
Motywacja
Zrozumienie głębszego znaczenia swoich aspiracji i bycie zaangażowanym i optymistycznym w tym co się robi. Osoba o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej ma wewnętrzne dążenie do poprawy i osiągania, podejmuje inicjatywę i jest gotowa podjąć wyzwanie.
Jak poprawić swoją motywację:
- Zadaj sobie pytanie: jakie jest znaczenie tego, co robisz? Bez znaczenia trudno będzie utrzymać motywację lub energię.
- Zapisz lub zastanów się, jaki jest Twój cel, osobisty i zawodowy. Motywacja opiera się na głębokim poziomie tego, czego chcemy. Kiedy znamy nasz cel – nasze pragnienia – wtedy jesteśmy zmotywowani.
- Zwróć uwagę na to, co Cię ekscytuje, co dodaje Ci energii, a co Cię uzupełnia.
- Poszukaj mentora lub przewodnika do naśladowania. Zapytaj ich, co ich napędza. Co daje im energię do wzięcia na siebie następnego dnia?
Osoby, które mają wyższe wskaźniki inteligencji emocjonalnej, są mniej narażone na negatywny wpływ obecności stresorów. Poprawa tych wskaźników pozwala stać się odpornym i mniej podatnym na wypalenie i depresję. Wysoki poziom inteligenci emocjonalnej jest skorelowany z dobrostanem psychicznym.
Jak zarządzać stresem i emocjami?
Koniecznie przeczytaj Inteligencja emocjonalna Autor: Daniel Goleman
Jeżeli często wydaje Ci się, iż nie do końca rozumiesz ludzi, a oni Ciebie ? Nie martw się. Wg autora tej publikacji to dość powszechny problem, a co więcej da się go rozwiązać.
Ta książka odpowiada m.in. na pytanie: jak to możliwe, że zdolni uczniowie zostają jedynie przeciętnymi pracownikami w danej firmie, a ludzie o wysokim ilorazie inteligencji nieraz całkiem nie radzą sobie z codziennością? Daniel Goleman, w książce pod tytułem “Inteligencja emocjonalna” opowiada o problemie, który dotknął współczesny świat, a mianowicie w bezpośredni i jednoznaczny sposób stwierdza, iż w dzisiejszych czasach cierpimy na brak inteligencji emocjonalnej.
Otóż najnowsze badania naukowe obalają dotychczasowe poglądy na intelekt jako wyznacznik życiowego sukcesu. Aby wybić się na sam szczyt niezbędne są nam również samoświadomość, zapał i wytrwałość w dążeniu do celu oraz znajomość zachowań społecznych i umiejętne wprowadzanie ich w życie. To wszystko składa się właśnie na inteligencję emocjonalną oraz odnoszone sukcesy w doczesnym życiu.
Wg książki Daniela Golemana, dowiesz się jak zarządzać stresem i emocjami. Jeżeli znajdziemy się w wyżej opisanej sytuacji, należy najpierw zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami: jakie dokładnie emocje w danej chwili odczuwam? Jakie konkretnie słowa/gesty wypowiedziane/wykonane przez drugą osobę sprawiają, że tak się czuję? Co mogę z tymi emocjami zrobić? Dzięki skutecznym metodom i poradom, jakie można znaleźć w tej książce, przestaniemy tracić czas i energię na niepotrzebne nerwy.