Jak stworzyć własne miejsce do medytacji?

Jak stworzyć własne miejsce do medytacji? Wyobraź sobie, że masz w domu pokój, który leczy umysł, ciało i duszę? Czy nie byłoby wspaniale mieć specjalny pokój wewnątrz swojego domu, który jest poświęcony ciszy i dobremu samopoczuciu emocjonalnemu? Pokój, który pozwala uciec od codziennych stresów życia i połączyć się z wyższą mocą? Pokój do medytacji da ci miejsce, w którym możesz to zrobić.

Stwórz w swoim domu przestrzeń do codziennej medytacji. Przestrzeń, która daje możliwość doładowania organizmu zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz utrzymania równowagi. Korzyści płynące z medytacji są wciąż odkrywane, ale wszystkie dotychczasowe odkrycia pokazują, że medytacja ma bogatą uzdrawiającą, transformującą moc, jak żadna inna. Niektóre badania wykazały, że medytacja rzeczywiście może zmienić sposób, w jaki pracuje nasz mózg.

Chociaż nie ma określonego zestawu zasad, których należy przestrzegać podczas tworzenia pokoju do medytacji, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Zainspiruj się poniższymi poradami na temat stworzenia własnego pokoju do medytacji, ale co najważniejsze, podążaj za swoim umysłem i sercem, wprowadzając tylko elementy, które kochasz.

 

Wybierz przestrzeń zapewniającą dobre samopoczucie

Jak stworzyć własne miejsce do medytacji? Chcesz wybrać pokój w swoim domu, który sprawi, że poczujesz się dobrze. Oznacza to pokój, który po wejściu do niego wywołuje uśmiech. Ponadto chcesz, aby był to cichy pokój w domu, a na pewno pokój o ograniczonym natężeniu ruchu.

Przy wyborze pomieszczenia zwróć także uwagę na oświetlenie. Na przykład pomieszczenie, w którym jest dużo naturalnego światła, natychmiast poprawi Twój nastrój. Oznacza to, że na porę dnia, o której planujesz medytować, możesz chcieć wybrać pokój zwrócony w stronę słońca. Albo jeszcze lepiej, pokój z widokiem na zachód słońca. Byłby to wspaniały sposób na rozpoczęcie medytacji!

Odtwórz muzykę medytacyjną

Chociaż nie jest to konieczny element, dla wielu osób muzyka może być bardzo relaksująca. Jest to szczególnie korzystne dla tych, którzy mieszkają w ruchliwej części miasta, gdzie przez ściany nieustannie dochodzą odgłosy ruchu ulicznego, pociągów i syren.

Muzyka medytacyjna, chociaż cicho grana w tle, może pomóc zagłuszyć wszystkie inne rozproszenia w domu, pozwalając ci uzyskać spokojny i spokojny stan podczas medytacji.

Kiedy przychodzi czas na wybór muzyki, zaleca się wybór muzyki bez głosu. Niekoniecznie musi to być muzyka klasyczna, ale wszelkie dźwięki, które uznasz za kojące, takie jak odgłosy oceanu, śpiew ptaków lub świst wiatru. Upewnij się, że utwory są wystarczająco długie, aby kontynuować odtwarzanie przez całą sesję medytacji i rozważ powtarzanie dźwięków, aby uniknąć przerw.

Czysta i uporządkowana przestrzeń

Mówiąc o rozproszeniu, nie ma nic bardziej rozpraszającego niż zagracony obszar, zwłaszcza gdy próbujesz się zrelaksować. Chcesz mieć pewność, że w pokoju jest minimalna ilość dodatków.

Oznacza to, że nie powinno się tworzyć pokoju medytacyjnego w biurze. W przestrzeni z biurkiem, papierami, szafkami na akta dzieje się zbyt wiele, nie wspominając o stresujących myślach, które towarzyszą temu, co jest w biurze i pracy.

Rozważ opróżnienie pokoju, aby znajdowało się w nim tylko kilka elementów. Kilka podstawowych elementów to mały stolik, mata do jogi, dywanik czy poduszka do medytacji.

Aromaterapia

Kolejnym elementem do rozważenia w swoim pokoju medytacyjnym jest zapach. Stosowanie olejków eterycznych z roślin, takich jak lawenda, rumianek i mięta pieprzowa, może naprawdę ukoić duszę, umysł i ciało.

Od palenia świec i kadzideł po olejki zapachowe, z których możesz czerpać korzyści podczas medytacji. Aromaterapia nie tylko pomaga się zrelaksować, ale zapewnia również inne korzyści. Ta forma terapii nabiera rozpędu i jest na dobrej drodze, aby stać się głównym pomocnikiem uzdrawiającym, który, jak się uważa, stymuluje funkcje mózgu.

Istnieją również dowody na to, że wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi bóle mięśni i zmniejsza lub eliminuje stres.

Kolor pokoju do medytacji

Oprócz przedmiotów, warto również wziąć pod uwagę kolor pomieszczenia. Chcesz pomalować pokój tak, aby pasował do nastroju, który chcesz osiągnąć. Niektórzy mogą powiedzieć, że pastelowe odcienie są znacznie lepszą opcją w przeciwieństwie do jasnych lub ciemnych kolorów, myśląc, że pastele są bardziej kojące i bardziej relaksujące. Chociaż są też tacy którzy mogą argumentować kolory i wolą bardzo ciemną paletę farb myśląc, że ciemne kolory sprawią, że pokój będzie przypominał łono matki czyli przestrzeń bardzo bezpieczną.

Rośliny i woda

Natura jest organicznie relaksująca i lecząca, więc sensowne jest tylko wprowadzenie naturalnych elementów do pokoju, w którym chcesz się zrelaksować i medytować. W rzeczywistości medytacja polega na łączeniu swojego umysłu i ciała z naturą i otoczeniem. Chociaż idealnie byłoby medytować na zewnątrz w uspokajającym, naturalnym środowisku ale nie zawsze jest to możliwe, jeśli mieszkasz w ruchliwym środowisku miejskim.

Rozważ dodanie elementów natury do swojego pokoju medytacyjnego. Natychmiast wypełni się harmonią i równowagą. Możesz wybrać dowolne naturalne elementy, które preferujesz. Może to być roślina, wazon z kwiatami ciętymi, słoje wypełnione piaskiem i muszelkami, a nawet mała fontanna.

Fontanna jest przydatna w każdym pokoju medytacyjnym. Jeśli nie możesz medytować na plaży, podczas gdy odgłosy fal wypełniają twoje uszy, przynajmniej mały wodospad zaoferuje podobne kojące dźwięki i zagłuszy odgłosy tętniącego życiem miasta za twoimi drzwiami.

Świeże powietrze

Oprócz zapachów aromaterapeutycznych, które masz w pokoju, chcesz również zadbać o świeże powietrze. Świeże powietrze ma wiele zalet, w tym zwiększa siłę mózgu, poprawia ogólny stan zdrowia i pomaga poczuć się wypoczętym.

Jeśli twoja przestrzeń znajduje się na zewnątrz, nie będzie to trudne do uzyskania. Jeśli jednak znajdujesz się w pomieszczeniu, chcesz mieć pewność, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i masz możliwość od czasu do czasu doświadczyć chłodnej bryzy.

Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu, w którym nie ma okien ani wentylatorów sufitowych, rozważ zabranie stojącego wentylatora, który działa również jako oczyszczacz powietrza. Wybierz taki, który ma „cichą” technologię, aby nie zakłócał twoich spokojnych dźwięków.

Oświetlenie

Najlepszym scenariuszem jest znalezienie pokoju, który ma dużo naturalnego światła. Aby jednak pokój był przytulny, potrzebujesz pewnego rodzaju zabiegów. Zaleca się wybór prześwitującej tkaniny w jasnym odcieniu, który rozproszy światło.

Jeśli w wybranym pomieszczeniu brakuje naturalnego światła, trzeba pomyśleć nad wyborem lampy. W zależności od osobistych preferencji, możesz chcieć przyciemnione lub jasne światło. Upewnij się, że masz obie opcje, ponieważ Twój nastrój może się zmieniać z dnia na dzień.

Jeśli wybrałeś miejsce na zewnątrz, upewnij się, że obszar nie jest zbyt jasny. Jeśli to możliwe, spróbuj stworzyć cień z użyciem parasola, drzewa lub jakiejś konstrukcji, która pozwoli ci powiesić firanki. Dzięki temu słońce nie będzie drażnić twoich oczu.

Brak technologii

Jedna zasada bezwzględnie obowiązuje w przestrzeni do medytacji, żadnych elektroniki, poza odtwarzaczem muzyki. Oznacza to, że nie wolno używać telefonów. Od rozpraszającego sygnału wiadomości tekstowych, e-maili czy połączeń telefonicznych, trzeba zrobić przerwę. Po prostu powiedz nie telefonom w pokoju medytacji. Oprócz braku telefonów, najlepiej też unikać innych urządzeń elektronicznych, takich jak urządzenia do gier wideo i telewizor.

Jak widzisz jest wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu pokoju medytacyjnego. Wybierz spokojne miejsce, aby uniknąć hałaśliwych zakłóceń i wprowadź elementy natury, tworząc dobrą bazę na początek. Możesz być zaskoczona, jaki pokój zapewnia ci relaksujące uczucie, pokój którego szukasz i na który zasługujesz. Uspokój swój umysł, wymazując wszystkie problemy i otwórz swoje ciało na uzdrawiające moce medytacji.

Podobne wpisy