Jak nie pozwalać sobą manipulować? Czy ciągle jesteś wykorzystywana? Ludzie pozwalają się manipulować przez ludźmi wokół nich z wielu powodów. Emocjonalna niepewność, poprawność polityczna, a nawet chęci zadowolenia innych. Ale skupiając się na rzeczach, które możesz kontrolować, możesz zminimalizować prawdopodobieństwo, że zostaniesz zmanipulowana.

Rozpoznawanie manipulatorów

Manipulacja może być subtelna, więc rozpoznanie, kiedy ktoś próbuje manipulować tobą, może być trudne. Istnieje jednak kilka powszechnych rzeczy, które manipulatorzy robią, takich jak rzucanie wątpliwości, projekcja niepewności i sprawianie, że wątpisz w siebie.

Jak nie pozwalać sobą manipulować? Następnym razem, gdy pomyślisz, że możesz być manipulowana, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: Czy robię to, bo tego chcę, czy dlatego, że czuję się winny, zawstydzony, zawstydzony, przestraszony, zobowiązany, odpowiedzialny itp.? Jeśli robisz coś z jednego z tych ostatnich powodów, możliwe, że jesteś manipulowany.

 

 

 

Uważaj na kogoś, kto grozi wycofaniem

Ludzie, którzy sprawiają, że czujesz, że coś ci odbiorą, jeśli nie będziesz postępował tak, jak chcą, manipulują tobą. Te groźby mogą obejmować wycofanie wielu rzeczy, ich firmy, ich miłości, ich pieniędzy, ich wsparcia lub jakiejkolwiek innej rzeczy, którą mogą ci odmówić.

Wiele osób motywuje się tego rodzaju manipulacją w pracy (pracuje do późna, bo boją się, że nie dostaną kolejnego awansu, jeśli tego nie zrobią dziś), ale może to być bardziej szkodliwe w osobistych relacjach między ludźmi, ponieważ te interakcje wiążą się z bardziej intymnymi emocjami.

Przykładem oświadczenia o wycofaniu się z miłości jest: „Oczywiście, możesz robić, co chcesz, ale nie oczekuj, że będę tutaj, kiedy wrócisz do domu. Skończyłem z tobą”.

 

Obserwuj kogoś, kto sprawia, że czujesz się winna

Manipulująca osoba będzie próbowała sprawić, że poczujesz się winny, że nie zrobiłaś tego, czego od ciebie oczekuje. Mogą osiągnąć ten cel, zachowując się tak, jakbyś ich zawodził lub mówiąc o tym, jak dużą niedogodnością lub trudnością jest dla nich coś czego nie zrobiłaś.

Zazwyczaj odczuwamy poczucie winy, gdy czujemy, że wycofaliśmy/ nie zrealizowaliśmy z naszej umowy. Ale w sytuacjach, w których podejrzewasz, że jesteś manipulowana, spróbuj zastanowić się, czy świadomie zgodziłaś się na coś, z powodu czego czujesz się winna.

Oświadczenie winy może brzmieć tak: Naprawdę myślałem, że ci na mnie zależało / myślę, że to jest dla ciebie ważniejsze / widzę, jak mało znaczy dla ciebie nasz związek i zastanawiam się, czy w ogóle mnie kochasz.

 

Uważaj na ludzi, którzy sprawiają, że ich problemy wydają się pilniejsze niż twoje

Manipulujący ludzie często manipulują innymi, sprawiając, że ich własne problemy wydają się ważniejsze lub bardziej naglące niż problemy innych ludzi. Jeśli czujesz się zobowiązana do pomocy komuś w czymś i wydaje się, że dzieje się to dość regularnie, prawdopodobnie jesteś manipulowany.

Jak nie pozwalać sobą manipulować? Kiedy decydujemy, jakie zadania są najważniejsze do wykonania w naszym życiu, pilność jest jednym ze sposobów, w jaki organizujemy nasze zadania i decydujemy, które wykonać jako pierwsze. Ale kiedy inni ludzie mogą określić pilność danej rzeczy, jest to problematyczne i manipulacyjne.

Zwróć uwagę na nadmierne wykorzystywanie faktów i liczb

Ludzie, którzy wypowiadają różne stwierdzenia faktów i liczb, mogą również próbować tobą manipulować. Ideą tej taktyki jest sprawienie, że poczujesz się tak, jakbyś nie wiedziała tyle, co druga osoba. Ktoś, kto to robi, próbuje cię przekonać, że jest intelektualnie lepszy od ciebie.

Głos osoby manipulującej

Niektórzy ludzie będą krzyczeć lub mówić głośno, aby ujarzmić innych ludzi. Ta osoba może zagłuszyć twój głos własnym głosem, abyś przestała próbować się bronić i poddała się wymaganiom swojej osoby.

Jeśli ktoś na ciebie krzyczy lub przemawia nad tobą, prawdopodobnie jest to manipulacja. Może również użyć innych taktyk, aby cię ujarzmić, takich jak blokowanie drogi lub stawanie nad tobą.

Zwróć uwagę na krytykę

Ktoś, kto manipuluje, może również użyć krytyki, aby uzyskać nad tobą przewagę. On lub ona może nawet maskować krytykę jako humor lub krytykę z powodu troski czy nawet miłości. Jeśli ktoś cię krytykuje, aby dostać coś, czego on lub ona chce, to jest to manipulacja.

Na przykład ktoś, kto próbuje sprzedać ci nowy telefon, może maskować krytykę humorem, mówiąc na przykład: czy twój telefon pochodzi z epoki kamienia ? Ta osoba wyraźnie próbuje sprawić, że poczujesz się niepewnie w związku z telefonem, chcąc abyś kupiła nowy.

Ktoś może również maskować krytykę wyrazami miłości. Przykład zdania: nawet jeśli nie wkładasz zbyt wiele wysiłku w swój wygląd, nadal cię kocham. To stwierdzenie ma sprawić, że osoba poczuje się niepewnie co do swojego wyglądu, ale mówca próbuje to zamaskować doczepionym oświadczeniem o miłości.

Jak nie pozwalać sobą manipulować?

Pomyśl o osobach, które tobą manipulują. Czy to grupa ludzi, czy tylko jedna osoba? Jeśli masz do czynienia z grupą ludzi, najlepiej skonfrontować się z liderem grupy lub najsłabszą osobą w grupie. Powiedz im, że czujesz, że zmuszają cię do zrobienia czegoś, czego nie chcesz robić.

Kiedy poczujesz, że jesteś manipulowana, spróbuj zadać tej osobie serię sondujących pytań. To może ich zaskoczyć i dać ci czas potrzebny na przeanalizowanie sytuacji i podjęcie decyzji, jak chcesz sobie z nią poradzić. Niektóre pytania, które możesz zadać to:

  • Czy mam tu coś do powiedzenia?
  • Czy wydaje ci się to rozsądne?
  • Pytasz mnie czy mi mówisz?
  • Co z tego mam?
  • Czy to, czego ode mnie chcesz, brzmi uczciwie?

Kiedy ta osoba (osoby) poprosi Cię o zrobienie czegoś, czego nie chcesz zrobić, po prostu odmów. Na początku może to być trudne, ale musisz zrozumieć, że żadnemu z was nie wyjdzie z tego nic dobrego. Gdy odmówisz, osoba najprawdopodobniej będzie zaskoczona. Nauka stanowczego mówienia „nie” jest ważną częścią nie pozwalania sobie na manipulację.

Nie poddawaj się pochlebstwu. Jedną z głównych metod manipulacji, której używają ludzie, jest dawanie nieuzasadnionych pochlebstw. Kiedy ktoś cię chwali, zwłaszcza gdy naprawdę nie zrobiłeś nic, by na to zasłużyć, jest to przyjemne i łatwo się temu poddać. Ale to tylko forma oszustwa ze strony osoby manipulującej, która dokładnie wie, co robi. Spróbuj powiedzieć im, że doceniasz komplement, ale nie czujesz, że zrobiłeś wystarczająco dużo, by zasłużyć na takie komentarze.

Poproś zaufanego przyjaciela o radę. Porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi, którzy są obecni, gdy zostaniesz wykorzystany. Możesz wspólnie spróbować zaobserwować sytuację, osoba z zewnątrz zauważy rzeczy, których ty nie widzisz, ponieważ jesteś zbyt zaangażowana w dana sytuację.

Czasami pomocne jest uzyskanie wglądu w nasze własne zachowanie, omawiając je z przeszkolonym specjalistą w ramach poradnictwa lub terapii. Możesz skorzystać z terapii w naszej poradni. Pomożemy wtedy zidentyfikować powody, dla których pozwalasz sobie na manipulację, poznasz motywacje innych ludzi do manipulowania tobą oraz to, co możesz zrobić, aby proaktywnie zmienić sytuację.

Podobne wpisy