Jak tworzyć autentyczne przyjaźnie

Dalajlama powiedział kiedyś: „Powinniśmy przyjaźnić się tylko z ludźmi, którzy widzą, kim jesteś, cenią cię i wzmacniają”. W rzeczywistości możesz być prawdziwym przyjacielem tylko z ludźmi, którzy podzielają twoje wartości.

Szukaj osób o podobnych zainteresowaniach

Najpierw trzeba wyjść do innych. Najlepszym miejscem do szukania przyjaźni są obszary, które Cię interesują. Najlepiej byłoby, gdybyś przezwyciężył zarówno powściągliwość, jak i nieśmiałość. Musisz wyjść i dotrzeć do innych, którzy mają wspólne zainteresowania. Świetne miejsca do rozpoczęcia wyszukiwania znajomych o podobnych zainteresowaniach to kluby, organizacje, a nawet kościoły, czy grupy spotkań lub nawet grupy internetowe.

Musisz wiedzieć, jak być przyjacielem, aby zdobyć przyjaciela

We wszystkich związkach więź jest podstawą, niezależnie od tego, czy jest to twój partner, dziecko, rodzina czy przyjaciel. W momencie, gdy spotykasz kogoś na randce, pierwszą rzeczą, którą robicie, jest podzielenie się swoją historią. To pierwszy krok w kierunku intymności i więzi. Opowiadając swoją historię i słuchając historii innych, dowiadujesz się o wspólnych doświadczeniach, wyzwaniach i tym, co was łączy.

Odkrywasz, kim jest ta osoba, jak postrzega i doświadcza świat. Poznajesz upodobania i antypatie; oraz zainteresowania i pasje. Te informacje łączą cię i dają sposób na nawiązanie relacji. Takie dzielenie się jest tak potężne, że staje się narzędziem pomagającym wam emocjonalnie dotknąć się nawzajem, a nawet pomóc potwierdzić wzajemne uczucia.

Słuchaj i ucz się

Szanuj i ceń zarówno siebie, jak i innych, uznając, że każdy jest wyjątkową istotą ludzką. Kiedy poświęcasz całą swoją uwagę historii i doświadczeniom życiowym innej osoby, uzyskujesz wgląd w drugą osobę i siebie. Przekaz, jaki dajesz drugiej osobie, jest takie, że doceniasz i cenisz to, co mówi, kim jest i jakie ma pasje.

Badanie siebie i innych również dostarcza dobrych informacji, które pomogą nam zdecydować, czy ta osoba jest dla nas właściwym przyjacielem. Czy podzielasz wspólne wartości, cele i zainteresowania? Czy patrzysz na świat podobnymi oczami? A co najważniejsze, czy możesz być przy nich autentyczny?

Bądź autentyczny

Znajdź swój wewnętrzny głos i powołanie i odważ się go słuchać. Będąc sobą i szanując siebie, znajdziesz innych takich jak Ty. Nie ma nic gorszego w przyjaźni lub związku niż uczucie, że twój przyjaciel jest tak wymagający, że nigdy nie będziesz w stanie być sobą ani zaspokoić swoich potrzeb, że nie jesteś lubiany ani ceniony za to, jaki jesteś, ale za to, jak się zachowujesz.

Każdy z nas ma swoje unikalne talenty i dary. Słuchając tego wewnętrznego głosu, znajdziesz dobrego przyjaciela, który polubi Cię za to kim jesteś.

Wpływ na świat

Jeśli zmienisz bieg życia jednej osoby na lepsze, w pewnym sensie zmienisz świat. Falujący efekt życzliwości jest transformujący. Znalezienie przyjaciół o wspólnych zainteresowaniach, pasjach i wartościach może dać ci wsparcie, którego potrzebujesz, aby zmienić swoje marzenia w rzeczywistość. Kiedy komuś pomagasz, nadajesz wartość i sens swojemu życiu, a ta zmiana pozwala ci nadawać wartość innym.

Nie naciskaj

W związkach ludzie reagują na presję zamykając się lub wycofując się ze źródła. Naciskanie na inną osobę, aby zobaczyła lub podążyła za twoim punktem widzenia, może odstraszyć przyjaciela. Najczęstszym pragnieniem jest być wolnym; kiedy narzucamy innym naszą perspektywę, zagrażamy ich poczuciu siebie.

Nigdy nie manipuluj ani nie dominuj

Manipulacja i zastraszanie umniejszają to, kim jesteś i określają, co myślisz o swoim przyjacielu lub partnerze. Wystarczająco trudno jest kontrolować siebie, nie mówiąc już o działaniach i zachowaniu innych. Ludzie, którzy potrzebują kontroli, często czują się poza kontrolą. Kiedy wchodzisz w przyjaźnie z niską samooceną, przyciągasz przyjaciół z niską samooceną, tracąc możliwość nawiązania wzajemnego i zdrowego związku. Najlepsze relacje powstają z poczucia siły, a nie słabości.

Nie bądź krytycznym rodzicem

Czy to w związku, czy w przyjaźni, dorośli wyszli poza etap, w którym potrzebują lub chcą być oceniani i krytykowani przez swoich rodziców. Najlepiej powstrzymać się od osądzania. Kiedy krytykujesz innych, zwykle projektujesz własne wady i słabości. Rozpoznając, uznając i integrując swoją projekcję, masz możliwość jej odkupienia.

Odchwaszczaj swój ogród

Bycie prawdziwym przyjacielem wymaga wiele wysiłku. Wymaga zaangażowania, obowiązku, wzajemności i odpowiedzialności. W rezultacie ten poziom interakcji nie może być udostępniany wszystkim. Istnieją poziomy przyjaźni, a mądra osoba rozumie różnice i zna wartość przyjaźni

Trudno znaleźć dobrego przyjaciela, a prawdziwa przyjaźń wymaga zaangażowania. Nie jest łatwa ale jest warte wysiłku i czasu.

Podobne wpisy