Co to jest bezsenność?

Jeśli cierpisz na bezsenność i problemy z koncentracją, możesz mieć typowe zaburzenie snu zwane bezsennością. Może to spowodować, że poczujesz się oszołomiony lub zmęczony lub możesz mieć problemy z koncentracją. Bezsenność definiuje się jako uporczywe trudności z rozpoczęciem, czasem trwania lub jakością snu.

Istnieją dwa różne rodzaje bezsenności:

  • Pierwotna – ten rodzaj bezsenności można również nazwać przewlekłą lub trwającą bezsennością. Odnosi się do zaburzeń snu, które trwają dłużej niż miesiąc. Jeśli lekarz wykluczy inne schorzenia, może zostać zdiagnozowana pierwotna bezsenność.
  • Wtórna – określana jako ostra lub krótkotrwała bezsenność, wtórny oznacza, że coś powoduje zaburzenia snu. Istnieje kilka czynników fizycznych, psychicznych, chemicznych i związanych ze stylem życia, które mogą powodować bezsenność wtórną.

Zaburzenia snu są coraz bardziej powszechne. Bezsenność wtórna lub krótkotrwała dotyka nawet 50% dorosłych, podczas gdy bezsenność pierwotna dotyka około 15% populacji.

Ilość snu potrzebna w nocy jest inna dla każdego. Ta liczba może się również zmieniać w zależności od pewnych czynników, takich jak zdrowie, poziom aktywności, wiek i odżywianie.

 

 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz 4-5 godzin snu w nocy, czy 8-9 godzin, bezsenność oznacza, że nie dostajesz wystarczającej ilości dobrej jakości snu na to, czego wymaga Twoje ciało. Oznacza to również, że nie budzisz się wypoczęty, a Twoje ciało nie czuje się zregenerowane.

Objawy bezsenności

Bezsenność i problemy z koncentracją mają różne objawy ale są łatwe do zauważenia, takie jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu przez całą noc. Jednak niektóre są nieco trudniejsze do rozpoznania. Poniżej objawy które możesz obserwować u siebie lub najbliższej osoby, które mogą wystąpić w związku z bezsennością.

  • Nie mogę spać, nawet jeśli jestem bardzo zmęczony
  • Budzenie się wiele razy w nocy
  • Nie mogę ponownie zasnąć po przebudzeniu
  • Budząc się nieodświeżony każdego ranka
  • Potrzebujesz leków nasennych lub alkoholu, aby zasnąć
  • Zmęczenie i senność w ciągu dnia
  • Wolniejszy czas reakcji
  • Drażliwość przez cały dzień
  • Przygnębienie lub brak spokoju
  • Brak koncentracji
  • Utrata pamięci lub zapominanie

Istnieją również problemy zdrowotne i komplikacje, które mogą wystąpić, jeśli bezsenność nie jest leczona. Niektóre istniejące wcześniej problemy zdrowotne mogą z czasem nawet się pogorszyć. Oto kilka, na które warto zwrócić uwagę:

Układ odpornościowy

Podczas snu organizm regeneruje się i regeneruje. Jeśli nie śpisz odpowiednio, może to powodować stan zapalny, co utrudnia ochronę przed infekcjami.

Metabolizm

Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, poziom hormonów może się zmienić. Zwiększa to ryzyko przybrania na wadze, co może prowadzić do zespołu metabolicznego, cukrzycy i otyłości.

Bóle głowy

Niektóre osoby, które mają bóle głowy lub migreny, mogą zauważyć ich więcej i częściej. Brak snu może prowadzić do częstszych lub przewlekłych bólów głowy.

Chroniczny ból

W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób z przewlekłym bólem, bezsenność może pogorszyć problem.

Problemy z oddychaniem

Osoby z astmą, alergiami lub rozedmą płuc mogą doświadczać więcej problemów z oddychaniem, niż są zazwyczaj.

Problemy sercowe

Zbyt mało snu może mieć wpływ na serce. Arytmie, choroba wieńcowa i ciśnienie krwi mogą się pogorszyć, jeśli organizm nie jest w stanie się zregenerować podczas snu.

Zdrowie psychiczne

Jeśli w przeszłości występowały zaburzenia zdrowia psychicznego, bezsenność może pogorszyć sytuację. Bezsenność może również powodować lęk, depresję lub myśli samobójcze.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować problemy ze snem. Niektóre z nich obejmują żywność, leki, wiek, hormony, płeć i nastrój. Zanim zostaniesz zdiagnozowany, Twój lekarz będzie musiał wiedzieć, ile śpisz, jak wyglądała Twoja rutyna snu i czy jest coś medycznego powodującego problem.

Bezsenność jest uleczalna i istnieje wiele opcji do omówienia z lekarzem. W niektórych przypadkach zmiana stylu życia może być najlepszym krokiem w kierunku zdrowego snu. Czasami najlepszym wyborem są leki. Istnieją również naturalne zalecenia, które mogą pomóc.

Zmiany stylu życia

Wiele osób jest w stanie poprawić swoją bezsenność poprzez samodzielną zmianę stylu życia. Często mamy nawyki, które negatywnie wpływają na naszą zdolność do spokojnego snu, ale dobrą wiadomością jest to, że można je zmodyfikować, tworząc dobry plan higieny snu. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

  • Spraw, aby Twoja sypialnia była bardziej wygodna
  • Unikaj nikotyny, kofeiny i alkoholu przed snem
  • Ćwicz regularnie i rób to wcześnie rano, nie przed snem
  • Wyeliminuj drzemki w ciągu dnia
  • Pij dużo płynów w ciągu dnia, a nie przed snem
  • Nie jedz tuż przed snem

Co najważniejsze, wyłącz wszystkie ekrany i niepotrzebne światła. Potrzebujesz minimum jednej godziny bez ekranów (telefon, tablet, telewizor itp.), aby sygnały snu odpowiednio reagowały

Środki nasenne na receptę mogą pomóc wielu osobom wrócić do zdrowego snu. Nie są one jednak przeznaczone do długotrwałego stosowania i powinny być używane tylko tymczasowo ze względu na ich skutki uboczne.

Melatonina

Jest to hormon wytwarzany w organizmie, który pomaga regulować cykl snu. Syntetyczną formę można również kupić jako suplement bez recepty. Nie jest to przeznaczone do długotrwałego stosowania, ponieważ może to spowodować, że organizm z czasem wyprodukuje go mniej. Zamiast tego należy go stosować zgodnie z zaleceniami, dopóki nie ustali się rutyna snu.

Waleriana

Jest to zioło dostępne bez recepty, które może pomóc w bezsenności. Ma łagodne do umiarkowanego działanie uspokajające.

Medytacja

To świetna opcja, jeśli bezsenność jest spowodowana jakimkolwiek stresem. Może być również stosowana w połączeniu z innymi zabiegami i lekami.

Terapia poznawczo – behawioralna na bezsenność

Jeśli cierpisz na bezsenność i problemy z koncentracją w sposób przewlekły, terapia poznawczo-behawioralna jest powszechną opcją leczenia. Jest to zazwyczaj 6-8 tygodni pracy z psychologiem, która ma pomóc pacjentowi nauczyć się zasypiać i zasypiać. W czasie takiej terapii przechodzi się następujące etapy:

  • Edukacja snu, aby nauczyć się zdrowych nawyków snu
  • Medytacja pomagająca w relaksacji
  • Terapia poznawcza pomagająca w negatywnych odczuciach związanych ze snem
  • Terapia kontrolująca bodźce w celu poprawy cyklu snu i czuwania
  • Terapia ograniczająca sen, aby wytrenować organizm do snu w łóżku

Jeśli chcesz, możemy porozmawiać o problemach z bezsennością i brakiem koncentracji w naszych PsychoCentrum

 

Podobne wpisy