Kobiety potrzebują uważności nawet bardziej niż mężczyźni a uważność swą popularność zdobywa pod nazwą MINDFULNESS. To modne hasło w ciągu ostatnich kilku lat. Na pewno słyszałaś, jak uważność pomaga zmniejszyć stres, sprawić, że poczujesz się spokojniej i lepiej spać. Świetny! Kto tego nie chce?

Dlaczego uważność jest tak ważna dla kobiet

Kłopot polega na tym, że kiedy jesteś bardzo zajęta, co jest teraz domyślnym stanem dla większości z nas, to znalezienie czasu na uważność jest bardzo trudne.  Dlaczego?

Kobiety są wielozadaniowe

Kobiety potrzebują uważności nawet bardziej niż mężczyźni z powodu wielozadaniowości. Słyszałaś kiedyś zdanie, że kobiety są lepsze w wielozadaniowości niż mężczyźni. Z pewnością prawdą jest, że mamy tendencję do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Żonglowanie konkurencyjnymi potrzebami w pracy, u dzieci, u rodziców i zadaniach życia domowego wymaga poważnych umiejętności organizacyjnych. Ale czy to dla nas dobre? Jednym słowem NIE.

 

Wielozadaniowość faktycznie sprawia, że jesteśmy mniej wydajne i bardziej skłonne do popełniania błędów. Powoduje to, że czujemy się rozkojarzone i przytłoczone, ze zwiększonym poziomem kortyzolu, hormonu stresu w naszych ciałach.

Badania pokazują, jak uważność poprawia zdolność koncentracji. Skupiając swoją uwagę na oddechu, gdy twój umysł błądzi, wzmacniasz koncentrację uwagi. Nauczysz się także zauważać swoje myśli i emocje, nie dając się im ponieść.

Kobiety są bardziej podatne na zmartwienia

Kobiety potrzebują uważności nawet bardziej niż mężczyźni, ponieważ kobiety martwią się bardziej niż mężczyźni. Według światowych badań kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni cierpią na lęki. Przyczyny tego są liczne i złożone, ale uważa się, że to głównie estrogen może mieć silny wpływ na chemię naszego mózgu.

Uczą się jak zwolnić, uważność pomaga nam kobietom spędzać więcej czasu w chwili obecnej. A im więcej czasu spędzamy będąc obecne tu i teraz, tym mniej czasu spędzamy na zamartwianiu się przeszłością i martwieniu się o przyszłość.

Kobiety szukają czasu dla siebie

Kobiety potrzebują uważności nawet bardziej niż mężczyźni ponieważ kobiety zazwyczaj mają mniej współczucia dla siebie niż mężczyźni. Często uczy się nas, że powinniśmy skupiać się na innych, być dla innych miłymi, dbać o innych itp. Myśl o tym, by znaleźć czas dla siebie, może wydawać się wielu z nas obca.

Uważność może pomóc ci pozbyć się przekonania, że dbanie o własne potrzeby jest samolubne. W rzeczywistości pomaga ci zobaczyć, że jest odwrotnie. Kiedy świadomie zwracasz uwagę na własne potrzeby i poświęcasz czas sobie, masz więcej energii do pomagania innym.

Czym dokładnie jest uważność?

Uważność to praktyka, która uczy zwracania większej uwagi na swoje myśli, uczucia i otaczający cię świat. Polega na siedzeniu lub leżeniu w ciszy i skupieniu się na oddychaniu i odczuciach w ciele.

Nawet wykonanie 3 długich, uważnych oddechów może mieć wpływ na to, jak się czujesz.

Regularna praktyka uważności może przynieść wiele korzyści, takich jak zmniejszenie stresu i niepokoju, poprawa snu, a nawet zmniejszenie objawów menopauzy.

 

Jakie są korzyści z wprowadzenia uważności w swoim życiu?

Uważność i praktyka zwana medytacją była badana w wielu badaniach klinicznych. Wszystkie wyniki badań potwierdzają skuteczność medytacji w różnych warunkach, w tym:

 • redukcja stresu i stanów lękowych, bólu
 • pomoc w stanie depresji i bezsenności
 • obniżanie ciśnienie krwi

Medytacja może pomóc ci doświadczać myśli i emocji z większą równowagą i akceptacją. Wykazano również, że medytacja:

 • Poprawia uwagę
 • Zmniejsza wypalenie zawodowe
 • Poprawia sen
 • Poprawia poziom cukru

Jakie są przykłady ćwiczeń uważności?

Istnieje wiele prostych sposobów na praktykowanie uważności. Oto kilka przykładów:

Zwróć uwagę. W zabieganym świecie trudno zwolnić i zauważyć rzeczy. Postaraj się poświęcić trochę czasu na poznanie otoczenia wszystkimi zmysłami, dotykiem, dźwiękiem, wzrokiem, zapachem i smakiem. Na przykład, kiedy jesz ulubioną potrawę, poświęć czas na powąchanie, posmakowanie i naprawdę cieszenie się nim.

Żyj chwilą. Staraj się celowo zwracać otwartą, akceptującą i wnikliwą uwagę na wszystko, co robisz. Znajdź radość w prostych przyjemnościach.

Zaakceptuj siebie. Traktuj siebie tak, jak traktujesz dobrego przyjaciela.

Koncentracja na oddychaniu. Kiedy masz negatywne myśli, spróbuj usiąść, weź głęboki oddech i zamknij oczy. Skoncentruj się na oddechu, który wchodzi i wychodzi z ciała. Siedzenie i oddychanie nawet przez minutę ma zbawienne skutki.

 

Siedem kluczowych postaw uważności

 1. Nie osądzanie. Bądź bezstronnym świadkiem własnego doświadczenia. Uwolnij się od ciągłego strumienia osądzania i reagowania na wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia
 2. Cierpliwość. Forma mądrości, cierpliwość pokazuje, że akceptujemy fakt, że rzeczy czasami rozwijają się w swoim czasie.
 3. Umysł początkującego. Pozostanie otwartym i ciekawym pozwala nam być otwartymi na nowości lub możliwości i nie pozwala nam ugrzęznąć w koleinie własnej wiedzy
 4. Zaufanie. Rozwiń podstawowe zaufanie do siebie i swoich uczuć. Wiedz, że można popełniać błędy
 5. Brak wysiłku. Celem jest bycie ze sobą właśnie tutaj i teraz. Zwróć uwagę na że w teraźniejszości ne musisz walczyć z niczym
 6. Akceptacja. Zobacz rzeczy takimi, jakie są. To przygotowuje grunt pod właściwe działanie w życiu bez względu na to, co się dzieje
 7. Uwalnianie. Kiedy zwracamy uwagę na nasze wewnętrzne doświadczenia, odkrywamy pewne myśli, emocje i sytuacje, których umysł chce się trzymać. Pozwól swojemu doświadczenie być tym, czym jest.

Podobne wpisy