Co to jest samoocena kobiety sukcesu i jak oceniać siebie? Jeśli jesteś kobietą, która cierpi na niską samoocenę, możesz się zastanawiać, jak sobie możesz samodzielnie pomóc. Może być trudne, zmagasz się z poczuciem bezwartościowości, ale na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swoją samoocenę.

Oto kilka pomocnych sposobów jak oceniać siebie gdy masz niską samooceną w oparciu o porady ekspertów w tej dziedzinie.

Zrozum, że niska samoocena nie jest Twoją winą

Kobiety o niskiej samoocenie często obwiniają się za swoją sytuację. Najczęściej mylą wg takiego wzorca: Gdybym tylko była szczuplejsza/mądrzejsza/ładniejsza, byłabym szczęśliwa…

Ważne jest, aby sobie przypomnieć, że nie jesteś odpowiedzialna za swoją niską samoocenę i że to nie Twoja wina. Rozmawiaj ze sobą o swoich uczuciach i słuchaj bez osądzania.

Rób więcej rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze ze sobą

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić jeśli zmagasz się z niską samooceną, jest robienie rzeczy, które sprawią, że poczuje się dobrze ze sobą. Może to obejmować ćwiczenia, zajęcia jogi, prowadzenie dziennika lub robienie sobie manicure. To jest świetny sposób na poprawienie nastroju i samopomoc w budowaniu poczucia własnej wartości.

Używaj pozytywnego języka

Kobiety o niskiej samoocenie często mają w głowie negatywne myśli. Pomóż sobie jej je zwalczać, używając pozytywnego dialogu wewnętrznego. Oznacza to przypomnienie sobie, aby mówić do siebie uprzejmie, koncentrując się na swoich mocnych stronach. Pozytywna samoocena może być potężnym narzędziem pomagającym zwiększyć poczucie własnej wartości kobiety.

Wyznaczaj realistyczne cele

Jeśli jesteś kobietą z niską samooceną to musisz wyznaczać realistyczne cel i podejmować małe kroki do ich realizacji. Może to być świetny sposobem, aby pomóc sobie i poczuć się bardziej zdolną i pewną siebie. Pomoże sobie poczuć się bardziej zdolną i pewną siebie dzieki realizacji tych wszystkich małych kroków. W ten sposób szybciej osiągniesz sukces.

Doceń swoje osiągnięcia, bez względu na to jakie są małe

Innym sposobem wspierania swojego poczucia wartości kobiety o niskiej samoocenie jest uznawanie swoich osiągnięć, bez względu na to, jak małe mogą się wydawać. Obejmuje to takie rzeczy, jak ukończenie projektu w pracy, opieka nad dziećmi lub ugotowanie pysznego posiłku. Uznając swoje osiągnięcia, pomagasz sobie widzieć siebie w pozytywnym świetle i podnosisz swoją samoocenę.

Naucz się nowych umiejętności

Podobnie jak w przypadku rozwijania obecnych umiejętności, nauka zupełnie nowych umiejętności lub kontynuowanie edukacji może mieć trwały wpływ na ogólną pewność siebie. Decydując się na ćwiczenie czegoś nowego, możesz zwiększyć swoją samoocenę. Kiedy nauczysz się nowej umiejętności, możesz zastosować ją w swojej pracy, co może pomóc w zwiększeniu produktywności, zdolności do zachowania porządku i umożliwieniu pewniejszego podejmowania nowych zadań.

Unikaj porównywania siebie do innych ludzi, każdy jest inny i ma swoje mocne i słabe strony

Bardzo pomocną radą jest unikanie porównywania się do innych ludzi. To tylko pogorszy Twoje samopoczucie. Każdy jest inny i ma swoje mocne i słabe strony. Zamiast tego skup się na swoich indywidualnych cechach i tym, co czyni cię wyjątkową.

Bądź cierpliwa

Ostatnią wskazówką na tej liście, aby pomóc sobie z niską samooceną, jest cierpliwość. Potrzeba czasu, aby ktoś przezwyciężył swoją niską samoocenę. Ważne jest, aby być wobec tego porcesu cierpliwym i nie denerwować się, jeśli wydaje się, że nie robisz postępów tak szybko, jak byś tego chciała. Pamiętaj tylko o cierpliwości, życzliwości i wyrozumiałości wobec siebie samej, pomoże poprawić pewność siebie i podnieść samoocenę.

Jak wpływa na nas niska samoocena?

Jeśli masz niską samoocenę lub pewność siebie, możesz unikać sytuacji społecznych, przestajesz próbować nowych rzeczy i unikasz rzeczy, które stanowią wyzwanie. Na krótką metę unikanie trudnych sytuacji może sprawić, że poczujesz się bezpiecznie.

W dłuższej perspektywie może to przynieść odwrotny skutek, ponieważ wzmacnia ukryte lęki. Uczy nieprzydatnej zasady, że jedynym sposobem radzenia sobie jest unikanie nieprzyjemnych rzeczy.

Samoocena kobiety sukcesu jak oceniać siebie?  Podsumowanie

Życie z niską samooceną może zaszkodzić zdrowiu psychicznemu i prowadzić do problemów, takich jak depresja i stany lękowe. Możesz również rozwinąć szkodliwe nawyki, takie jak palenie i nadmierne picie, jako sposób radzenia sobie.

Wiele osób doświadcza niskiej samooceny lub niskiej pewności siebie. Niektóre są dotknięte problemem tylko w określonych sytuacjach, dla innych może to ograniczać lub osłabiać całe obszary życia.

Jeśli masz niską samoocenę lub niską pewność siebie, może się okazać, że indywidualne negatywne lub rozczarowujące doświadczenia wpływają na to, jak się czujesz. Może to spowodować samonapędzający się cykl negatywnego myślenia, w którym negatywne oczekiwania na przyszłość zniechęcają Cię do podejmowania prób. Prowadzi to do rozczarowujących wyników.

Niska samoocena może objawiać się takimi zachowaniami:

  • nieśmiałość
  • trudności w komunikacji
  • niepokój / lęk
  • brak asertywności
  • myślenie o sobie negatywnie
  • ignorowanie swoich mocne strony i umiejętności
  • skupianie się na błędach i niepowodzeniach

 

Podobne wpisy