Jak zbudować dobry związek? Zdrowe relacje wymagają uczciwości, zaufania, szacunku i otwartej komunikacji między partnerami oraz wymagają wysiłku i kompromisu od obu stron. W dobrym związku jest równowaga sił. Partnerzy szanują wzajemną niezależność, mogą podejmować własne decyzje bez obawy przed zemstą lub odwetem oraz dzielić się decyzjami. Jeśli lub kiedy związek się kończy, nie ma prześladowania ani odmowy pozwolenia drugiemu partnerowi.

Charakterystyka dobrego związku

  1. Szacunek dla prywatności i przestrzeni. Nie musisz być ze swoim partnerem 24/7.
  2. Twój partner zachęca Cię do spędzania czasu z przyjaciółmi i do udziału w zajęciach, które lubisz.
  3. Czujesz się komfortowo, wyrażając swoje opinie i obawy swojemu partnerowi.
  4. Czujesz się fizycznie bezpieczny, a Twój partner nie zmusza Cię do seksu ani robienia rzeczy, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo.
  5. Twój partner szanuje twoje życzenia i uczucia, czujesz że możesz negocjować, gdy dochodzi do nieporozumień lub konfliktów.

 

 

Podstawy dobrego związku

Granice: Ty i Twój partner jesteście w stanie znaleźć sposoby na zaspokojenie swoich potrzeb w sposób, z którym oboje czujecie się komfortowo.

Komunikacja: Ty i Twój partner możecie dzielić się swoimi uczuciami, nawet jeśli się nie zgadzacie, w sposób, który sprawi, że druga osoba poczuje się bezpieczna, wysłuchana, a nie osądzona.

Zaufanie: Budowanie zaufania może zająć trochę czasu i pozwala parom na bycie wrażliwymi, wiedząc, że mogą polegać na drugiej osobie.

Granice

Posiadanie granic jest jak rysowanie linii. Po jednej stronie są rzeczy, z którymi jesteś w porządku, a po drugiej te, z którymi nie jesteś w porządku, nie czujesz się na nie gotowa lub które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Ta linia przebiega inaczej dla każdego, dlatego ważne jest, abyś wiedziała, gdzie należy narysować swoją granicę. Wyznaczanie granic to sposób na nauczenie partnera o swoich potrzebach i poinformowanie Cię, gdy coś jest nie tak. Możesz stawiać swoje potrzeby przed potrzebami innych osób, zwłaszcza jeśli ich potrzeby sprawiają, że czujesz się niekomfortowo.

Jeśli granica została przekroczona, mimo że już jasno określiłeś swoje granice, może to być nadużycie. Przekroczenie granicy może być oczywiste, na przykład jeśli odmówisz, gdy twój partner używa siły fizycznej, abyś zrobiła coś, czego nie chcesz robić. Ale może to być również bardziej subtelne, na przykład jeśli twój partner wini cię za coś, błaga cię, aż się poddasz lub grozi, że z tobą zerwie.

Komunikacja jest najważniejsza

Otwarta i szczera komunikacja jest ważną częścią każdej dobrej relacji, ponieważ pozwala dzielić się tym, kim jesteś i czego potrzebujesz od ludzi wokół ciebie. Zła komunikacja jest powszechna, i często prowadzić do problemów, nieporozumień i zranienia. Te wskazówki pomogą ci szczerze porozmawiać z partnerem.

Mówienie: Bądź otwarta i jasno mów o tym, jak się czujesz. Jeśli czegoś nie rozumiesz, powiedz to. Bądź szczery, nawet jeśli uważasz, że druga osoba może nie chcieć tego słyszeć jak naprawdę się czujesz.

Słuchanie: w czasie rozmowy poświęć 100% uwagi gdy druga osoba mówi do ciebie. Słuchaj tego, co mówi, zamiast tylko myśleć o tym, jak odpowiedzieć. Poczekaj, aż skończy mówić, zanim coś powiesz. Używaj stwierdzeń potwierdzających o bądź przygotowana na usłyszenie czegoś, co Ci się nie podoba i naprawdę zastanów się nad tym co i jak odpowiadasz.

Język ciała: Nawiąż kontakt wzrokowy i poświęcaj całą swoją uwagę i pochylaj się, gdy prowadzisz rozmowę ze swoim partnerem.

Jak zbudować dobry związek bez dobrej komunikacji? To niewykonalne. Gdy chcesz porozmawiać o czymś ważnym, rozmawiaj dopiero gdy czujesz się spokój lub poświęć trochę czasu na uspokojenie. Rozmawiaj o swoich obawach, zanim staną się problemami i się pogorszą. Upewnij się, że rozmowa odbywa się w cztery oczy aby móc otwarcie mówić o swoich uczuciach.

Zaufanie

Budowanie zaufania może zająć trochę czasu. I chociaż może być trudno komuś zaufać, zwłaszcza jeśli twoje zaufanie zostało nadwyrężone w przeszłości, nie możesz winić swojego obecnego partnera za coś, co zrobił ktoś inny. Możesz nie mieć zaufania do swojego partnera, jeśli…

  • Czujesz, że nie możesz pokazać słabości przed swoim partnerem
  • Czujesz, że najlepiej jest przejąć kontrolę i zrobić wszystko samemu
  • Potajemnie obserwujesz jego aktywność w mediach społecznościowych
  • Jesteś podejrzliwa kiedy otrzymuje wiadomość
  • Wyobrażasz sobie najgorsze, gdy nie odbiera telefonu

Jak zbudować dobry związek bez zaufania? To niewykonalne. Bez zaufania trudno jest rozwijać się w związku. Co gorsza, twój związek może wydawać się chaotyczny, nieprzewidywalny i pełen dramatu.

Związek między zaufaniem a prawdziwą miłością jest bardzo bliski. Zaufanie do innych oznacza zaufanie do siebie, własnych osądów. Zaufanie jest podstawą każdego dobrego związku. Bez tego związek będzie chwiejny i ostatecznie się rozpadnie. Brak zaufania jest głównym powodem rozpadu relacji.

 

Podobne wpisy