Jak pozbyć się lęku z organizmu?

Jak pozbyć się lęku z organizmu? Jeśli szukasz szybkich sposobów radzenia sobie z objawami leku w danej chwili, a także długoterminowych strategii, aby zminimalizować odczuwany niepokój, zapoznaj się z tymi wskazówkami i poradami.

Czy kiedykolwiek poczułaś bicie serca po niebezpiecznym lub przerażającym spotkaniu? Być może zauważyłaś, że wtedy twoja klatka piersiowa zaczyna być ściśnięta np. w momencie gdy wiesz, że czeka cię trudna rozmowa. Każdy doświadcza lęku w swoim życiu, ale różne czynniki mogą wpływać na to, jak często odczuwasz lęk, jak poważne są twoje objawy i co może wywoływać lęk.

 

Czym jest lęk?

Lęk to naturalna reakcja umysłu i ciała na stresujące sytuacje. Stres to wszystko, co stanowi zagrożenie dla twojego dobrego samopoczucia. To zagrożenie może być fizyczne, emocjonalne lub psychologiczne. Niepokój może pojawić się jako

  • reakcja fizjologiczna, np. ciężki oddech lub pocenie się;
  • reakcja emocjonalna, taka jak gniew lub zmartwienie;
  • reakcja behawioralna, taka jak zmiany nawyków żywieniowych i spania.

W większości przypadków zdarzenie, które powoduje lęk, jest tylko tymczasowe, a objawy ustępują.

Ponieważ lęk może być spowodowany wieloma czynnikami, a często więcej niż jednym czynnikiem na raz, ustalenie pierwotnej przyczyny twoich niespokojnych myśli może być czasami trudne. Warto wtedy skorzystać z usług psychologa i odbyć kilka sesji które pomogą odkryć przyczyny lęku.

Nauka radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach, bez względu na to, czy są one krótkotrwałe, czy nie mają wyraźnego punktu końcowego, jest doskonałym narzędziem do utrzymania zdrowia psychicznego. Oto kilka prostych sposobów podejścia do lęku, gdy pojawia się on w twoim życiu.

 

 

1. Zidentyfikuj swoje znaki ostrzegawcze

Chociaż wszyscy doświadczają lęku, sposób, w jaki ludzie go doświadczają, może się znacznie różnić w zależności od ich osobowości, genetyki i przeszłych doświadczeń. Może to być drżenie rąk, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone tętno, spocone dłonie, uczucie niepokoju i gonitwa myśli. Ponadto rzeczy, które wywołują lęk, mogą być różne dla różnych osób. Wszystko, od wymagającej pracy po problemy finansowe, palenie papierosów i spożywanie alkoholu, może wpływać na Twój niepokój. Znajomość swoich unikalnych wyzwalaczy i znaków ostrzegawczych może pomóc Ci rozpoznać, kiedy musisz cofnąć się o krok i rozwiązać sytuację.

 

2. Weź kilka głębokich oddechów

Ćwiczenia uziemiające są powszechną techniką stosowaną do ponownego połączenia umysłu z ciałem i uspokojenia niespokojnych myśli. Zaleca się wykonanie ćwiczeń głębokiego oddychania, gdy zauważysz, że Twój niepokój narasta. Aby to przećwiczyć, weź wdech przez nos, policz do pięciu, a następnie wydychaj przez nos i policz do pięciu. Powtarzaj ten proces przez pełne pięć minut, aż poczujesz, że twoje ciało zaczyna się relaksować.

 

3. Ćwicz uważność

Kiedy jesteś przytłoczona stresem, często masz wrażenie, że tracisz kontrolę. Świadomość i uważność to świetne narzędzia, które pomogą Ci odzyskać część tej kontroli i zarządzać emocjami. Udowodniono, że zajęcia takie jak joga i medytacja zapewniają naturalną ulgę w niepokoju, koncentrując się na samoukojeniu. Być może będziesz musiała powtórzyć proces kilka razy, zanim poczujesz się zrelaksowana.

 

4. Priorytet ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia to kolejne naukowo udowodnione podejście do radzenia sobie z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, ataki paniki i lęk. Eksperci zalecają wykonywanie co najmniej trzydziestu minut ćwiczeń aerobowych pięć razy w tygodniu, aby poprawić nastrój i spalić hormony stresu w organizmie, takie jak kortyzol. Może to obejmować bieganie, jazdę na rowerze, wędrówki piesze, spacery, jazdę na rowerze, taniec lub cokolwiek innego, co sprawia, że poruszasz się i przyspieszasz tętno.

 

5. Wysokiej jakości sen

Sen jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ jest to czas naszego ciała na odpoczynek i regenerację każdego dnia. Bez dobrej jakości snu lub wystarczającej ilości snu, Twoja wydajność w pracy lub szkole może ucierpieć, wzrasta ryzyko kontuzji, spada nastrój i możesz stać się bardziej narażony na problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca i choroby serca. Dodanie ćwiczeń w ciągu dnia, przygotowanie się na psychiczne odprężenie i krótkie ćwiczenie uważności może pomóc Ci szybciej zasnąć i lepiej wypoczywać każdej nocy.

 

6. Znajdź zdrową rozrywkę

Kiedy twój niepokój narasta, może być trudno myśleć o czymkolwiek innym. Jednak znalezienie zdrowego rozproszenia może dać mózgowi coś innego, z czym może się zaangażować, dzięki czemu uzyskasz trochę czasu od stresujących myśli. Takie zajęcia jak prowadzenie dziennika wdzięczności, słuchanie muzyki, zabawa ze zwierzakiem, twórcze hobby, rozmowa z przyjaciółmi czy nawet modlitwa, pomogą odwrócić uwagę od spraw generujących lęk.

 

7. Spójrz na jasną stronę

Dobry humor i wdzięczność nie mogą być lekceważone, jeśli chodzi o radzenie sobie z objawami lęku. Negatywność może łatwo zakorzenić się w twoim umyśle i zniekształcić to, jak zła wydaje się sytuacja. Z drugiej strony humor pomaga odzyskać poczucie siły, a śmiech obniża poziom hormonów stresu, jednocześnie zwiększając poziom endorfin w organizmie. Skupienie się na tym, co dzieje się w Twoim życiu, i szukanie sposobów na bycie wdzięcznym, może być dużym krokiem w radzeniu sobie z lękiem.

 

Jak pozbyć się lęku z organizmu?

Rzeczywistość jest taka, że naprawdę nie mamy teraz dużej kontroli na światem. Może to być trudne do zaakceptowania, ale skupienie się na rzeczach, które możesz zmienić, może pomóc ci poczuć większą kontrolę niż wtedy, gdy myślisz o wszystkich rzeczach, których nie możesz zmienić. Jedyną rzeczą jaką możesz zmienić jest Twój sposób reakcji na rzeczywistość dookoła, np. zamiast obawiać się o zdrowie ukochanej osoby, spędź z nią czas i wyraź, jak bardzo jesteś wdzięczny, że masz ją w swoim życiu. Nawet jeśli twoje lęki i zmartwienia są zasadne, to nadal możesz wybrać sposób, jak podejdziesz do sytuacji.

 

Kiedy twój lęk staje się szkodliwy

Każdy odczuwa lęk w pewnym momencie swojego życia, ale ważne jest, aby monitorować objawy i identyfikować, kiedy zaczyna on przejmować kontrolę. Jeśli zauważysz, że Twój lęk zaczyna znacząco wpływać na Twoje relacje, życie zawodowe lub zdrowie, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Lęk jest normalną reakcją na stres, ale pamiętaj że masz zdolność uspokojenia myśli i ponownego połączenia ciała i umysłu. Praktykując współczucie dla siebie i dla innych, możesz nauczyć się rozpoznawać swoje lęki bez ugrzęźnięcia w nich.

 

Podobne wpisy