Objadanie, to jedzenie pomimo braku odczucia głodu.
Jeden z powodów objadania jest związany z jedzeniem np. podczas oglądania tv albo przeglądania mediów społecznościowych. Według badań naukowych jednocześnie jedząc i wykonując jakąś dodatkową czynność, zjadamy po prostu więcej. Bardzo często jemy, chociaż nie jesteśmy głodni albo nawet takie produkty, które nam nie smakują.

Kolejną powodem może być to, że bardzo długo nic nie jedliśmy i jesteśmy bardzo głodni i kiedy w końcu uda nam się znaleźć możliwość zjedzenia bardzo ciężko poprzestać na jednej porcji posiłku. To nie mit, że nasz mózg potrzebuję troszkę czasu, aby zaktualizować informację że jesteśmy już najedzeni.Następnym ważnym elementem to nagradzanie się jedzeniem. Według badań najczęściej sięgamy po słodkości albo żywność wysoko przetworzoną. Po co to robimy? Możemy w ten sposób redukować stres albo przeżywać chwile przyjemności. I ogólnie nie ma w tym nic złego. Wszystko zależy od ilości zjadanej porcji nagrody oraz częstotliwości.

Następny powód może być wynikiem głodzenia się w celu redukcji kilogramów. Głodówka sprawia, że obsesyjnie zaczynamy myśleć o jedzeniu i w końcu nie wytrzymujemy napięcia i objadamy się! Efekt złe samopoczucie i znów powrót do ciężkich restrykcji. Warto również uświadomić sobie z powstrzymywanie się od myślenia o jedzeniu paradoksalnie skutkuje częstszym koncentrowaniem myśli na pożywieniu i chęcią sięgnięcia po nie. W licznych badaniach opisuje się, że osoby odchudzające się, które przez powstrzymywanie się od jedzenia zjadały więcej pokarmów niż osoby niebędące na diecie. Udowodniono również że zbyt długie przerwy między posiłkami, zwiększają apetyt na cukier.

Pozwoliłam sobie poruszyć najczęstsze powody objadania się. Należy jednak pamiętać, że przyczyn istnieje znacznie więcej. Aby móc zmienić ten nawyk należy uważnie przyjrzeć się całemu procesowi.  Jeśli mamy za sobą kilka nieudanych prób albo nie wiemy jak się za to zabrać warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Anna Golińska – psychodietetyk, edukator żywieniowy, trener personalny, instruktor fitness

Podobne wpisy