5 mitów na temat dobrych związków

Każda para doświadcza pewnego poziomu nieporozumień, rozłączenia lub rozczarowania w takim czy innym czasie. Niedokładne założenia dotyczące małżeństwa i długotrwałych związków uniemożliwiają parom szukanie pomocy w komunikacji i budowaniu więzi.

Jeśli zastanawiasz się, czy tylko ty masz problemy w swoim małżeństwie lub związku, nie szukaj dalej niż szybkie, otwarte wyszukiwanie w Google. Wpisz „Czy każdy związek…”, a prawdopodobnie zobaczysz listę najczęściej wyszukiwanych pytań, która wygląda mniej więcej tak:

  • Czy każdy związek ma problemy?
  • Czy każdy związek się kłóci?
  • Czy każdy związek staje się nudny?
  • Czy każdy związek ma potrzebuje przerwy?
  • Czy w każdym związku pojawia się zdrada?

Nie każdy związek doświadcza niewierności aby definitywnie się zakończyć, ale prawdziwa odpowiedź na pozostałe pytania brzmi, w pewnym momencie, tak. Mamy nadzieję, że fakt, iż są to jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczących związków, potwierdza, jak normalne jest napotykanie trudności z partnerem. Tak naprawdę pytanie nie brzmi, czy napotkasz trudności w związku, ale kiedy już się pojawią, jak sobie z nimi poradzisz.

Większość par mogłaby w pewnym momencie skorzystać z terapii par lub poradnictwa małżeńskiego. Twoja relacja z drugą połówką jest znacząca, co oznacza, że może dostarczać nie tylko wielkiej radości, ale i wielu trudności, a co najważniejsze, wymaga znacznego wysiłku. Każda para doświadcza pewnego poziomu nieporozumień, rozłączenia lub rozczarowania w takim czy innym czasie. Chociaż codzienne problemy w twoim związku mogą być normalne, a nawet nieuniknione, prawdopodobnie są rozwiązywalne.

Niestety szereg nierealistycznych założeń i oczekiwań dotyczących małżeństwa i innych długoterminowych związków uniemożliwia wielu partnerom szukanie pomocy, której potrzebują. Oto kilka najczęstszych mitów.

Jeśli wybrałem odpowiedniego partnera, nie powinniśmy potrzebować profesjonalnej pomocy w poruszaniu się po naszych problemach.

To po prostu nieprawda. Jeśli chodzi o zakup samochodu, ta logika zawodzi natychmiast: nawet jeśli kupię zupełnie nowy samochód, który kocham, w pewnym momencie ten samochód będzie wymagał wymiany oleju, regulacji i gdzieś nowych opon i/lub klocków hamulcowych wzdłuż linii, a także regularną konserwację, aby zapewnić płynne działanie. W ten sam sposób można myśleć o związkach. Poradnictwo dla par to świetne miejsce na „serwisowanie” i rozważne dbanie o utrzymanie, aby wasz związek przebiegał płynniej i dłużej spełniał wasze oczekiwania.

Szczęśliwe pary się nie kłócą.

Najszczęśliwsze pary to nie te, które się nie kłócą. Najszczęśliwsze pary to te, które wiedzą, jak się kłócić. Konflikt jest nieunikniony, a skuteczny konflikt wymaga od obu partnerów umiejętności samouspokojenia, słuchania z ciekawością i współczuciem, uważnego zadawania pytań, okazywania szacunku i autorefleksji.

Terapia par może pomóc ci określić, które aspekty twojego konfliktu są skuteczne i co ty i twój partner możecie potrzebować zmienić w sposobie radzenia sobie ze stresem, aby wasza miłość i więź mogły zastąpić stresor konfliktu.

Bez względu na to, jak szczęśliwi jesteśmy teraz lub byliśmy, naszym przeznaczeniem jest się rozstać, wszystkie związki się rozpadają.

W naszej kulturze panuje powszechne przekonanie, że iskra każdego romantycznego związku nieuchronnie gaśnie. Ten mit sprawia, że wiele par czuje się beznadziejnie co do ich wspólnej przyszłości, gdy tylko sprawy stają się trudne. Zanikanie iskier nie jest nieuniknione, ale może się tak wydawać bez odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby nie dopuścić do pogorszenia sytuacji.

Nasze szybkie, pracowite życie może utrudniać utrzymanie satysfakcjonującego związku z partnerem, zwłaszcza że nasze relacje wymagają sporo konsekwentnego wysiłku. Eksperci ds. relacji rozumieją to, a podczas poradnictwa dla par mogą pomóc ci uzyskać wgląd i zdobyć narzędzia do promowania więzi i konsekwentnego utrzymywania dobrych relacji.

Relacje są albo dobre, albo trudne.

Właściwie, jeśli czasami nie jest to trudne, to prawdopodobnie nie jest dobre. Najlepsze rzeczy w życiu to te, o które walczymy. Ale doradca ds. par może pomóc ci ustalić, czy twój związek jest trudniejszy niż „powinien”.

Jesteśmy szczęśliwi w naszym związku. Nie potrzebujemy psychologa.

Wracając do metafory samochodu: nawet jeśli Twój samochód nie jest zepsuty na poboczu drogi i nie dymi z przegrzanego silnika, prawdopodobnie nadal warto zabrać go do warsztatu, jeśli zapali się kontrolka „Check Engine”. Każdy z nas regularnie mierzy się z wyzwaniami, które mogą prowadzić do osobistego rozwoju lub stagnacji. Ponieważ życie jest tak nieuporządkowane i pełne zmian, ty i twój partner również się zmieniacie w miarę upływu czasu. Zmiany te mogą ujawnić nowe wyzwania, które mogą stać się źródłem sporów, które wbijają klin między wami lub szansą na rozwój indywidualny i jako para. Terapeuta może pomóc ci zarówno zbadać problemy, które wydają się zagrażać twojemu związkowi, jak i podejść do nich w nowy i skuteczniejszy sposób.

Podobne wpisy