Jak stawiać granice w swoim życiu osobistym i zawodowym

Granice w swoim życiu osobistym i zawodowym każdy ustawia samodzielnie , ale utrzymanie tej równowagi zwykle wymaga wysiłku zarówno ze strony pracodawców, jak i ich pracowników. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, w biurze, czy w trybie hybrydowym życie zawodowe i domowe mogą czasami się ze sobą łączyć. Na szczęście istnieją sposoby na ustalenie granic między życiem zawodowym a prywatnym, tak aby móc znaleźć odpowiednią dla siebie równowagę. Jeśli ciągle masz problemy ze znalezieniem czasu dla siebie poza pracą na realizację własnej mapy marzeń, oto pięć sposobów na ustalenie granic między życiem zawodowym a prywatnym:

Przestrzegaj harmonogramu

Standardowa praca w godzinach 9-5 nie jest oczywistością dla wszystkich. Istnieją sposoby na zbudowanie ram w swoim codziennym życiu, bez względu na godziny pracy lub pracę. Jeśli okaże się, że pracujesz przez całą dobę, rozważ ustalenie harmonogramu dopasowanego do siebie i podejmij świadomy wysiłek, aby pracować tylko w tym wyznaczonym czasie. Chociaż od czasu do czasu ta zasada może wymagać złamania, należy ją jak najlepiej trzymać.

Chociaż nie zawsze łatwo jest powiedzieć NIE, bądź szczery ze współpracownikami i przełożonymi w kwestii obciążenia pracą. Jeśli podejmiesz więcej pracy, niż możesz przerobić, ryzykujesz niedostarczenie w terminie lub własne wypalenie. Zdarzają się pracowite okresy w roku, ale jeśli obciążenie pracą staje się powtarzającym się problemem i przez cały czas pracujesz w godzinach nadliczbowych, rozważ rozmowę ze swoim przełożonym o tym, jak możesz ustalić priorytety swoich obowiązków i lepiej zarządzać zadaniami. Będzie to korzystne również dla firmy.

Wyłącz powiadomienia e-mail w telefonie

Otrzymanie wiadomości e-mail po godzinach może być stresujące, jednak nie możesz kontrolować, kiedy ktoś wyśle Ci wiadomość, w końcu może to nastąpić w wyznaczonym czasie jego pracy. Jeśli często otrzymujesz e-maile lub czaty w swoim osobistym czasie, rozważ wyłączenie powiadomień, aby ustawić dla siebie granice życia zawodowego. Aby zrobić to odpowiedzialnie, przedstaw swoją decyzję i argumentację swojemu zespołowi. Jeśli martwisz się, że przegapisz coś ważnego na czas powiedz swojemu zespołowi, aby wysłał Ci wiadomość, jeśli coś jest bardzo pilne.

Powiadomienia z kanałów mediów społecznościowych są jeszcze gorsze. Nie dość że odrywają nas i dekoncentrują od realizowanych zadań to także wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Pojawia się efekt FOMO. Fear of missing out, w skrócie FOMO, oznacza lęk przed wypadnięciem z obiegu. To obawa, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Jak powiadomienia wpływają na Twoje zdrowie?

• Niepokój, związany ze zdobywaniem kolejnych polubień, obserwujących, publikowania wystarczającej ilości treści …
• Depresja, w Internecie życie wszystkich innych osób może wyglądać niesamowicie, co sprawia, że czujemy się źle z naszym własnym …

Obniżone poczucie własnej wartości i samotność wzrasta wraz z korzystaniem z mediów społecznościowych. Porównywanie naszego życia do życia innych osób (co często robimy w mediach społecznościowych) ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, niezależnie od tego, czy uważamy, że nasze życie jest lepsze, czy gorsze.

Płatny czas wolny czyli urlop to czas na odpoczynek i naładowanie baterii. Nie powinieneś pracować w czasie wakacji. Nawet jeśli nie masz zaplanowanej podróży, ważne jest poświęcenie tego czasu dla siebie i swojej regeneracji. Na początku roku powinieneś spróbować zaplanować swój wolny czas, aby mieć pewność, że wykorzystasz wszystkie swoje dni.

Komunikowanie się

Granice w swoim życiu osobistym i zawodowym zawsze wyznaczamy za pomocą komunikacji. Komunikacja jest zawsze kluczowa. Ostatecznie, jeśli nie możesz znaleźć czasu wolnego dla siebie poza biurem, musisz porozmawiać z przełożonym, abyś znaleźć rozwiązanie. Pamiętaj, że Twój menedżer może nie zawsze dokładnie wiedzieć, nad czym pracujesz lub jakie projekty zostałeś zaangażowany. Przejrzystość i utrzymywanie otwartej komunikacji może ostatecznie pomóc w ustaleniu granic między życiem zawodowym a prywatnym.

Jedno z badań w okresie pandemii wykazało, że w porównaniu z tradycyjnym tygodniem pracy trwającym od 35 do 40 godzin, praca zdalna zajmuje co najmniej 55 godzin tygodniowo. Kiedy pracujesz zdalnie i nie jesteś często fizycznie dostępny dla współpracowników lub menedżera, chcesz zrekompensować czas poświęcony na prywatne rzeczy takie jak np. oglądanie serialu w godzinach pracy. Dlatego zanika granica i zaczynasz odpowiadać na każdą otrzymaną wiadomość w ciągu kilku minut po jej otrzymaniu. Może to jednak spowodować spustoszenie w równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Utrzymanie równowagi między życiem osobistym i zawodowym wpływa również pozytywnie na firmy. Te w których zachowana jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, zwykle cieszą się lepszymi wynikami. Eksperymenty z 35-godzinnym tygodniem pracy prowadzone od kilkunastu lat, jasno pokazują korzystny wpływ na zdrowie pracowników i całych firm. Tam gdzie pracują zdrowi i szczęśliwi ludzie tam firmy lepiej radzą sobie na rynku.

Podobne wpisy