Sposoby na uwolnienie się od gniewu

Jeśli odkryłaś, że wściekasz się z powodu czegoś konkretnego lub jesteś bardziej wkurzona niż zwykle i nie wiesz dlaczego, gniew może wskazywać ci coś, co musisz przerobić. Gniew jest reakcją na postrzegane zagrożenie, co oznacza, że może wywołać naszą reakcję walki lub ucieczki. Kiedy jesteś zła, twoje ciało uwalnia kortyzol, adrenalinę i inne hormony, które mogą wpływać na takie rzeczy, jak pocenie się, tętno i przepływ krwi. Podobnie jak przewlekły stres, uporczywy gniew może ostatecznie prowadzić do zwiększonego ryzyka nadciśnienia, chorób serca, wrzodów i chorób jelit. Tak więc okiełznany gniew może być potężnym katalizatorem działania, a kiedy złość cię kontroluje, może zaszkodzić twojemu zdrowiu. Dlatego najbardziej pomocne jest próbowanie ogarnąć gniew, uczyć się z niego, a potem, cóż, uwolnić go. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Pewnie. Ale właśnie dlatego zebrane poniżej porady pomogą ci jak dokładnie to zrobić.

Bądź szczera: jesteś wkurzona

Wraz z pędem ku przebaczeniu możesz czuć się zmuszona do pogrzebania swojego gniewu. Ta tendencja może wynikać z kulturowych przekazów, że gniew jest zły (zwłaszcza w przypadku kobiet i innych osób z marginesu) lub może pochodzić z osobistych przekonań i doświadczeń. Bez względu na powód ignorowanie złości lub jakiejkolwiek innej emocji nie jest najlepszym pomysłem.

Przyznanie się, że jesteś zła, może być trudne. Wyobraź sobie, jak możesz zareagować na zdenerwowanego przyjaciela. Współczucie i zrozumienie, którymi się z nimi dzielisz, mogą być dokładnie tym, co musisz sobie dać. Jeśli jesteś kimś, kto zakopuje twoje emocje, poświęć chwilę, aby głośno się do tego przyznać. Staraj się tego nie racjonalizować ani nie udawać, że nie istnieje. Po prostu wypowiedz te słowa na głos i uświadom sobie, że świat wciąż stoi. W porządku jest być wkurzonym.

Zapisz, dlaczego jesteś zły

Kiedy zdasz sobie sprawę, że jesteś zła, wypisz swoje myśli i emocje. Nie tylko wspaniale jest po prostu wyładować się na papierze ale jasne wyrażanie swoich uczuć pomaga ci je regulować. Zapisywanie swoich myśli pozwala ci zbadać, jak bardzo twój gniew jest zakorzeniony w rzeczywistości. Możesz zacząć od odpowiedzi na następujące pytanie: Dlaczego jestem teraz zła?

Spójrz na sytuację, jakbyś był muchą na ścianie.

Rejestrowanie swoich doświadczeń jest pomocne, ale może zachęcić Cię do trochę ruminacji. Jeśli więc zaczynasz czuć się gorzej ze swoim doświadczeniem, pomocne może być praktykowanie dystansowania się od siebie, które polega na wyobrażaniu sobie siebie jako bezstronnego obserwatora swojego doświadczenia. Aby to zrobić, możesz wyobrazić sobie siebie jako „muchę na ścianie” i obserwować wydarzenia, które cię niepokoją, rozgrywające się w bardziej bezosobowy sposób. Możesz także przejść z używania zaimków pierwszoosobowych na trzecioosobowe. Więc zamiast mówić: „Jestem taka zła, ponieważ…” możesz powiedzieć: „Ona jest taka zła, ponieważ…”. Może to zabrzmieć dziwnie, ale naprawdę może być pomocne.

Spróbuj wskazać swoje wyzwalacze

Kiedy zdecydujesz się zbadać swoją wściekłość, mogą pojawić się przypadkowe wspomnienia, myśli i emocje. Niektóre z nich mogą zawierać wyzwiska i kolorowy język (bez oceny). Ale prawdopodobnie pod powierzchnią kryją się też cenne informacje.

Gniew może pojawić się, gdy tracisz cierpliwość, czujesz, że jesteś ignorowana, lekceważona lub pomijana. Może się to również zdarzyć, gdy masz do czynienia z sytuacją, która przypomina traumatyczny incydent, którego doświadczyłaś wcześniej. Zobaczenie wszystkich swoich uczuć na papierze (lub na ekranie) może pomóc ci dowiedzieć się, co się stało i jak interpretujesz sytuację. To może pomóc w uniknięciu tych wyzwalaczy w przyszłości.

Weź kilka głębokich oddechów

Gniew może wydawać się mózgowy, zwłaszcza gdy masz jasność co do tego, co doprowadziło cię do przekroczenia krawędzi. Ale to nie dzieje się tylko w twoim umyśle, istnieje również reakcja fizjologiczna. To dobra wiadomość: oznacza to, że możesz robić rzeczy, które aktywują twój przywspółczulny układ nerwowy co może pomóc ci trochę złagodzić swój stan. Istnieje wiele technik oddychania, które mogą pomóc, ale możesz zacząć od położenia jednej ręki na klatce piersiowej, a drugiej na brzuchu, podczas powolnego wdechu i wydechu przez nos.

Fizyczny ruch

Jeśli ćwiczenia oddechowe nie wydają się atrakcyjne, robienie czegoś fizycznego jest kolejnym sposobem na aktywację systemu odpoczynku i trawienia. Może to obejmować bieg wściekłości, pójście na całość na kupionym wioślarzu lub energiczny spacer po okolicy lub możesz spróbować skosić trawnik i szorować listwy przypodłogowe, aż będą nieskazitelne. Chodzi o to, aby oderwać umysł od myśli i pomóc metabolizować niektóre chemikalia, które zostały uwolnione, gdy się złościłaś.

Szukaj zdrowej rozrywki

Czasami regulowanie emocji wiąże się ze znalezieniem zdrowych rozrywek, ale różni się to od zakopywania uczuć i udawania, że nie istnieją. Jeśli jesteś zła i musisz się uspokoić, zanim zaczniesz naprawdę przetwarzać, możesz polegać na podstawach, takich jak przytulanie się ze swoim zwierzakiem, śmiech z przyjacielem lub oglądanie telewizji. Skąd wiesz, czy unikasz, czy po prostu robisz sobie przerwę? Kluczową różnicą między odrętwieniem emocji a pomocnym rozproszeniem uwagi jest to, jak czujesz się później. Jeśli później poczujesz się trochę lepiej, jest to solidna wskazówka, że radzisz sobie z gniewem, nie ukrywając się przed nim.

Jeśli jesteś na kogoś zła, rozważ opowiedzenie tego, gdy się uspokoisz

Czasami jesteśmy źli na innych ludzi, a przetwarzanie emocji może obejmować wyjaśnianie, dlaczego jesteś zdenerwowana. Jeśli przepracowałaś swój gniew i nie czujesz się zmuszona do rozmowy o tym z drugą osobą, w porządku. A jeśli jesteś wściekła i gotowa do walki, najlepiej poczekać, aż wszystko się uspokoi. Kiedy czujesz się gotowa, dopuszczalne jest podejście do osoby, na którą jesteś zdenerwowany i wyjaśnienie, jak i dlaczego jesteś zła. Pamiętaj, aby używać „stwierdzeń ja” zamiast oskarżeń, gdy próbujesz przekazać swój punkt widzenia.

Jeśli gniew nie ustąpi, rozważ rozmowę z profesjonalistą

Próbując dowiedzieć się, czy chcesz szukać wsparcia w radzeniu sobie z tą emocją, możesz zadać sobie pytanie: Czy mój gniew działa na mnie? Jeśli jesteś w stanie opanować swój gniew i znaleźć w nim coś pozytywnego, możesz nie potrzebować profesjonalnego wsparcia. Jeśli twój gniew wpływa na twoje samopoczucie lub relacje, może nadszedł czas, aby współpracować z terapeutą, który pomoże ci dowiedzieć się, jak iść naprzód. Nawet jeśli twój gniew nie przeszkadza, możesz porozmawiać o swoich obawach i szukać pocieszenia u swojego dostawcy lub internetowych grup wsparcia. Nie ma nic złego w złości, ale chcesz się upewnić, że gniew nie kradnie całej twojej radości.

Podobne wpisy